W październiku 2011 r. uznano, że 21 letni wówczas amerykański student Sam Schmid znajduje się w stanie „śmierci mózgowej”. Po potrąceniu przez ciężarówkę zapadł w śpiączkę i uznano, że poniósł śmierć mózgową. Jednak w pewnym momencie podniósł 2 palce na żądanie, wprawiając w osłupienie rodzinę i lekarzy. Obecnie czuje się dobrze do tego stopnia, że wrócił do gry w koszykówkę.
Kuracja chłopaka postępowała wyjątkowo szybko. Do grudnia 2011 poruszał się już na wózku inwalidzkim. Początkowo jego kondycja psychiczna była ciężka, jednak obecnie znajduje się w nadzwyczajnym stanie. – Widzieliśmy wielu pacjentów, którzy dochodzili do zdrowia i wiele małych cudów, jednak ten jest najbardziej fenomenalny ze wszystkich – powiedział neuropsycholog Kristi Husk. Wyzdrowienie jest w części zasługą neurochirurga Roberta Spetzlera. Jednak matka chłopaka, katoliczka, uznała tak szybki powrót do zdrowia pomimo niskich szans dawanych przez lekarzy za cud. Jak powiedziała, wielu jej przyjaciół ateistów pod wpływem wydarzenia wracało do praktyk religijnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zauważa Dustin Siggins na łamach lifesitenews.com, choć przypadek chłopaka został nagłośniony, to jest to jedynie jeden z tuzina przypadków, w których osoby, u których orzeczono „śmierć mózgową” wychodzą ze szpitali w pełni zdrowe. W 2012 r. ojciec Stephen Thorpe odmówił zabicia chłopaka, pomimo że czterech lekarzy orzekło śmierć mózgową. Kilka tygodni po tym, jak ojcu udało się przekonać lekarzy, by nie zabijali 17-latka, ten był już nie tylko przytomny, lecz także w pełni sił.
Do 1968 r. obowiązywała definicja śmierci jako trwałego ustania krążenia i oddychania. Po tzw. Raporcie Harvardzkim z 1968 r. zdecydowano się na redefinicję pojęcia śmierci tak, aby obejmowała ona także stan trwałej śpiączki. Umożliwia to pobieranie organów na przeszczepy od osób, które – jak pokazują liczne historie – czasami nie tylko odzyskują świadomość, ale wręcz w pełni wracają do zdrowia. Istnieją podejrzenia, że celem tego było oczyszczenie od zarzutów lekarza z RPA, który dokonał przeszczepu od żywej wg tradycyjnej definicji pacjentki.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend