Dzisiaj

„Osoby wykształcone inaczej”. Prof. Andrzej Nowak komentuje rewolucję kulturalną minister Nowackiej

(fot. PCh24TV)

Trzeba więc powtórzyć słowa Kisiela, ale już w zmodyfikowanej nieco formie, pod adresem następców Gomułki, których reprezentuje, między innymi, ministra edukacji, pani Barbara Nowacka – ironizuje prof. Andrzej Nowak na łamach wPolityce, komentując najnowsze posunięcia przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Historyk nawiązał do terminu „dyktatura ciemniaków”, ukutego przes Stefana Kisielewskiego na określenie decyzji o usunięcu spektaklu „Dziady” w 1968 r. przez komunistyczne władze. Jak podkreślił, „zgodnie z nowymi normami poprawności, konieczny jest feminatyw oraz wyjście poza „binarną strukturę genderową”, stąd moja propozycja ogólnego zwrotu w stronę osób wykształconych inaczej”. 

Prof. Nowak nawiązał do głębokiego okrojenia listy lektur przez obecne władze, m.in. pozostawienia wyłącznie fragmentów kanonów polskiej literatury: „Pana Tadeusza”, „Potopu”, „Chłopów”, „Syzyfowych prac” tudzież „Innego świata”. Historyk nawiązał również do niedawnej wypowiedzi minister Barbary Nowackiej, tłumaczącej usunięcie z listy lektur poezji Jarosława Marka Rymkiewicza oraz klasyki polskiego science-fiction Jacka Dukaja.

Wesprzyj nas już teraz!

„Pani ministra ogień krytyki skierowała jednak nie na te tytuły, ale – jak się wyraziła – na „poezję niejakiego Rymkiewicza” oraz na „pana Dukaja”. Tych, najwidoczniej, trzeba nie tylko usunąć, ale jeszcze pogardliwie wykląć” – zauważył wskazując na ideologiczne podstawy tej decyzji.

„Pani ministra wytłumaczyła swoją decyzję inaczej: Rymkiewicz to był „pewien pomysł indoktrynacyjny”. Z taką formułą już nie ma dyskusji. To jest formuła-pałka” – podkreślił. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego zastanawia się jednak nad motywami usunięcia z listy lektur Jacka Dukaja, uznawanego przez niektórych za jednego z najwybitniejszych żyjących polskich pisarzy.

„Autor wrzucany na ogół (nie całkiem słusznie) do szufladki z napisem „fantasy” lub „science fiction”, twórca najwybitniejszej powieści polskiej XXI wieku – „Lodu”, reprezentowany był dotąd na liście lektur szkolnych opowiadaniem „Katedra”. Może już sam tytuł wzbudził czujność dzisiejszych ciemniaków i ciemniaczek? Przeczytali zapewne w bryku, dostępnym w internecie, że najważniejszym wątkiem tego opowiadania science fiction jest „tęsknota za metafizyką, towarzyszące człowiekowi przekonanie, że nauka nie przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania”. No tak, to już chyba wystarczy. Metafizyczne tęsknoty? To już prawdziwe „mrakobiesje”. Wyrzucić! Skreślić! Uciąć głowę! Napluć i zatrzeć!” – ironizuje prof. Nowak.

Źródło: wpolityce.pl
PR

Nowy Mickiewicz „prawicy” i największy wróg lewicy. Kim jest Jarosław Marek Rymkiewicz?

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram