25 stycznia 2013

Ostateczna przegrana amerykańskiego ateisty w sprawie krzyża

(fot. linder6580 / sxc.hu)

Decyzja Sądu Najwyższego w USA definitywnie zakończyła wieloletnią batalię prawną wszczętą przez znanego ateistę, który domagał się zwrotu dotacji władz stanu Illinois, przeznaczonej na renowację najwyższego w tym stanie krzyża. Sąd odrzucił skargę Roberta Shermana, stwierdzając, że nie ma podstaw prawnych do jej dalszego rozstrzygania.

Sherman, były prezenter radiowy z Chicago, w 2010 r. zażądał od władz stanowych zwrotu dotacji przeznaczonej na remont najwyższego krzyża w stanie Illinois, wzniesionego w popularnej miejscowości turystycznej Bald Knob. Historia krzyża sięga roku 1937. Na szczycie góry Bald Knob każdego roku odbywały się uroczystości wielkanocne dla okolicznych mieszkańców. W połowie lat 50-tych miejscowy pastor wraz z lokalnym listonoszem wpadli na pomysł, by w miejscu tym wybudować wielki krzyż, który byłby widoczny z odległości wielu mil.Założyli więc specjalne konto i rozpoczęli zbiórkę funduszy. Farmerzy pomagali w miarę możliwości. Specjalnie na ten cel hodowali świnie, ze sprzedaży których finansowano inwestycję. Prace zakończyły się dopiero w 1963 r.

Wesprzyj nas już teraz!

Przez pół wieku krzyż przyciągnął w okolicę setki tysięcy osób i znacząco wpłynął na rozwój turystyki. Stanowi ważny symbol wiary dla lokalnej społeczności, a dla rządu federalnego… doskonałą podstawę dla nadajników telekomunikacyjnych, jako jeden z najwyższych punktów w tamtej części stanu. Krzyż uległ jednak zniszczeniu i pilnie wymagał renowacji. Kilka lat temu powołano więc specjalną fundację, która zamierzała pozyskać pół miliona dolarów na remont. W 2008 r. roku władze stanu Illinois zdecydowały się przekazać na ten cel 20 tys. dol. Ta stosunkowo niewielka dotacja stała się pretekstem do złożenia skargi do sądu przez znanego w całym kraju ateistycznego aktywistę Roberta Shermana.

Były prezenter radiowy zażądał zwrotu pieniędzy do kasy stanowej i wprowadzenia prawa, które jasno zakaże finasowania przez podatników wszelkich projektów religijnych. Sprawa trafiła najpierw do sądu okręgowego – tam odrzucono żądania Shermana. Sąd apelacyjny uznał jednak, że ateista może domagać się ustanowienia prawa zakazującego finansowania z pieniędzy podatników projektów religijnych, ale nie może żądać zwrotu przekazanej darowizny.

Sherman próbował odwołać się do Sądu Najwyższego, który w czerwcu ub. r. uznał, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by można dalej rozpatrywać skargę. Mimo tego Sherman zażądał rewizji decyzji trzech sędziów. Ostatecznie Sąd w tym tygodniu wydał decyzję, która uniemożliwia kontynuowanie sporu na drodze prawnej. Sędziowie wydali krótkie oświadczenie, stwierdzając, że powód nie przedstawił wystarczających dowodów, by skarga mogła być rozpatrywana.

Sherman uznał decyzję sądu za „oszustwo wobec podatników”. – Odmowa rozpatrzenia mojej sprawy oznacza, iż każdy organ ustawodawczy: Kongres, ustawodawca stanowy lub lokalna jednostka administracji państwowej, może przekazywać w rażąco niekonstytucyjny sposób dotacje na cele religijne, wyznaczając do tego celu agencje wykonawcze, które pełnią funkcję pośredników transakcji – stwierdził.

Z zakończenia długoletniego sporu cieszy się prezes zarządu fundacji, zbierającej środki na renowację krzyża, Jack D.W. Presley. W grudniu ub. r. odbyła się symboliczna ceremonia kończąca wieloletni projekt renowacji.

Źródło: The Christian Post, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram