„Kościół w Polsce na razie jest daleki od kryzysów, które dotknęły Kościół w innych, tradycyjnie katolickich krajach”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Jonathan Luxmoore – korespondent brytyjskiego tygodnika „The Tablet” oraz współpracownik Catolic News Service w Waszyngtonie.
Publicysta przypomina, że Kościół katolicki w Polsce nadal zapewnia dużą część powołań w Europie i wysyła księży i zakonnice do pracy poza swoje granice. „Oczywiście także w Polsce spada liczba powołań i frekwencja na Mszach Świętych, a Kościołowi nie są obce problemy dotykające również inne społeczności, ale na razie jest on daleki od kryzysów, które dotknęły Kościoły w innych, tradycyjnie katolickich krajach”, zaznacza.
Słowa te nie są przypadkowe. Publicysta w dalszej części tekstu przypomina, że były obawy, iż były obawy, że europejskie zgromadzenie synodalne skończy się albo przyjęciem wszystkich rewolucyjnych pomysłów stworzonych w ramach niemieckiej drogi synodalnej, albo nową wielką schizmą zachodnią.
Wesprzyj nas już teraz!
„To, że tak się nie stało, po części zawdzięczamy obecności hierarchów kościelnych z Europy Wschodniej, zwłaszcza z Polski. Dzięki temu – jak powiedział mi jeden z holenderskich biskupów – choć wspomniano o niemieckich tematach i priorytetach, nie były one dominujące ani promowane”, podkreśla Luxmoore.
„Praskie zgromadzenie zakończyło się rozczarowaniem niemieckiej delegacji, która ubolewała nad brakiem skupienia się na aktualnych kwestiach, takich jak wyświęcanie kobiet i akceptacja LGBT czy na wezwaniu papieża do przeprowadzenia daleko idących reform. Podobny ton miała wypowiedź czeskiego teologa ks. Tomasa Halika, który apelował do europejskich katolików o przezwyciężenie uprzedzeń wobec Niemców i uznanie, że wykorzystywanie seksualne duchownych ma przyczyny systemowe w sprawowaniu władzy Kościoła i przestarzałym nauczaniu katolickim”, czytamy.
Na koniec Luxmoore przypomina słowa abp. Stanisława Gądeckiego, który ostrzegał przed nadmiernym poleganiem na sloganach i wezwał do „powzięcia decyzji w duchu modlitwy”, wykraczających poza preferencje samozwańczych elit kościelnych.
Źródło: tygodnik „Niedziela”
TK
LISICKI, KRATIUK, CHMIELEWSKI. Rusza drugi etap synodu! Kto powstrzyma rewolucję?