18 marca 2023

Ostatni przedstawiciel Watykanu opuścił Nikaraguę. Ostre słowa papieża Franciszka

(PCh24TV)

Chargé d’affaires przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Nikaragui, ks. prał. Marcel Diouf, opuścił ten kraj po południu w piątek 17 marca drogą lądową i jest już w Kostaryce – ujawniły źródła dyplomatyczne w Rzymie. Wraz z wyjazdem oficjalnie zamknął też nuncjaturę w Managui, której budynek i mienie pozostały pod ochroną rządu włoskiego, poprzez jego ambasadę w Managui – poinformował portal Confidencial.

Ks. Diouf był ostatnim watykańskim urzędnikiem w Managui, po zawieszeniu stosunków Nikaragui z Watykanem jednostronną decyzją Daniela Ortegi. Duchowny i dyplomata pełnił funkcję chargé d’affaires po wydaleniu prze rokiem nuncjusza apostolskiego. abp. Waldemara Stanisława Sommertaga, również na polecenie rządu Ortegi.

Na spotkanie pożegnalne z watykańskim dyplomatą 16 marca po południu przybyli przedstawiciele delegacji Unii Europejskiej (UE) oraz ambasad Niemiec, Francji i Włoch w Nikaragui – wynika z publikacji w portalach społecznościowych.

Wesprzyj nas już teraz!

Powodem „zawieszenia” przez Nikaraguę relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską jest niedawna wypowiedź papieża Franciszka dla argentyńskiego portalu informacyjnego Infobae. W wywiadzie tym odniósł się on do sytuacji w Nikaragui, gdzie reżim Daniela Ortegi prowadzi bezwzględną walkę z Kościołem.

Z całym szacunkiem, ale myślę, że tamtejszy przywódca jest człowiekiem niezrównoważonym. Uwięziono biskupa, człowieka bardzo poważnego i zdolnego. Chciał dać świadectwo i nie zgodził się na wygnanie. To jest coś archaicznego, to tak jakby przywrócić komunistyczną dyktaturę z 1917 roku albo dyktaturę Hitlera z 1935 roku. Przeszczepić to na grunt tego kraju, te bardzo surowe dyktatury, czy nawet siermiężne – stwierdził Ojciec Święty.

Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to protestujący domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w kościołach. Ortega oskarżył wówczas Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton.

W marcu ubiegłego roku władze tego kraju wydaliły nuncjusza apostolskiego, abp. Waldemara Sommertaga, a w lipcu – 18 sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Ostatnio nikaraguański reżim zakazał odprawiania Drogi Krzyżowej na ulicach miast.

Szacuje się, iż od 2018 r. organy państwowe przeprowadziły już prawie 400 ataków na Kościół. Dochodziło m.in. do dewastacji miejsc kultu, ataków fizycznych, a nade wszystko do wygnań i aresztowań. Organizacje praw człowieka informują, że reżim Ortegi nakazał już zamknięcie dziewięciu katolickich rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych powiązanych z Kościołem.

Źródło: KAI

Nikaragua: przedstawiciel opozycji złożył w ONZ skargę na prześladowanie biskupa Álvareza

Nikaragua: posługujące od ponad 20 lat trapistki opuszczają kraj, w którym prześladowany jest Kościół

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram