4 czerwca 2015

Na protokole wykonania wyroku śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego z 25 maja 1948 r. widnieje podpis por. Ryszarda Mońko, wówczas zastępcy naczelnika więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Mieszka on w okolicach Hrubieszowa, jest emerytowanym pracownikiem służby więziennej.

 

Tadeusz M. Płużański uważa, że Mońko powinien zostać postawiony przed sądem za udział w tej zbrodni. Jednak pion śledczy IPN utrzymuje, że nie podstaw prawnych, aby byłemu zastępcy naczelnika więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie stawiać zarzuty. – Nie popełnił żadnego przestępstwa – twierdzą śledczy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Mońko to ostatni uczestnik egzekucji rotmistrza, który żyje. Powinien on zostać postawiony w stan oskarżenia w sądzie za uczestnictwo w tej zbrodni – podkreśla Płużański. Mońko twierdził, że w mokotowskim więzieniu przepracował tylko półtora roku i w tym czasie zajmował się sprawami politycznymi i tylko raz asystował przy wykonaniu wyroku śmierci. Utrzymywał też, że nic nie wiedział o znęcaniu się nad osadzonymi w tym więzieniu.

 

Wyrok śmierci na rotmistrzu wykonał Piotr Śmietański, funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (były działacz KPP i członek Armii Ludowej o pseudonimie Mojżesz, zmarł w 1950 r.). Świadkami mordu byli też ks. Wincenty M. Martusiewicz (zmarł w 1969 r. w Warszawie), prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej Stanisław Cypryszewski (zmarł w 1983 r.), lekarz Kazimierz Jezierski (zmarł w 1994 r. w Podkowie Leśnej).

 

Źródło: rp.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram