Jak pokazały badania, ponad 70 proc. osób segregujących odpady czuje się dzięki temu lepszymi ludźmi. Co ciekawe, największy problem z segregacją odpadów ma rzekomo najbardziej pro-ekologiczne, młode pokolenie. „Męczy ich myślenie i podejmowanie decyzji, gdzie wyrzucić odpad” – czytamy.
Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie RLG Systems Polska wynika, że segregowanie odpadów na dobre weszło Polakom w krew. 97 proc. respondentów deklaruje, że segreguje odpady przynajmniej częściowo, ale tylko 40 proc. dzieli wszystkie odpady na 5 frakcji. 14 proc. nie segreguje w ogóle lub robi to w sposób mocno wybiórczy.
Aż 73 proc. respondentów przyznaje, że segregowanie śmieci wywołuje w nich pozytywne emocje; czują, że dzięki tej czynności stają się lepszymi ludźmi. Co ciekawe, największe problemy z segregacją odpadów ma, rzekomo najbardziej wrażliwe na wyzwania środowiskowe, młode pokolenie. Jak wykazują badania, jedynie 14 proc. osób w wieku 18-24 lata segreguje śmieci. Swoją bierność usprawiedliwiają brakiem przekonania, że segregacja odpadów rzeczywiście przekłada się na wzrost recyklingu (53 proc.).
Wesprzyj nas już teraz!
Dodatkowo, jak czytamy „męczy ich myślenie i podejmowanie decyzji, gdzie wrzucić odpad” (43 proc.).
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie RLG w okresie luty-marzec 2024 r. na próbie 1020 osób w wieku 18-64 lat odpowiednio reprezentujących płeć, wiek, wykształcenie i wielkość miejsca zamieszkania w całej Polsce.
Źródło: PAP / elektro300.pl
oprac. PR