Francuscy biskupi wydali oświadczenie w związku z decyzja papieża o ograniczeniu sprawowania Mszy świętej trydenckiej. Hierarchowie zapewniają o swojej trosce i szacunku do tradycyjnych wspólnot i ich duchowej gorliwości.
W miniony piątek papież Franciszek wydał motu proprio Traditionis custodes, w którym radykalnie ograniczył możliwość celebrowania Mszy Wszechczasów, a także w zasadzie zakazał dalszego rozwoju nowych wspólnot i grup. Decyzja Franciszka wywołała liczne komentarze wiernych oraz środowisk rozwijających swoją pobożność poprzez uczestnictwo w tradycyjnej liturgii. Głos w sprawie zabierają również pierwsi biskupi z różnych krajów. Zapewnienia o kontynuowaniu celebracji Mszy św. trydenckich pojawiły się ze strony kilku biskupów w USA. Teraz głos zabrali hierarchowie z Francji.
Francuscy biskupi wydali specjalne oświadczenie po opublikowaniu motu proprio Traditionis custodes. Wyrazili w nim szacunek dla ludzi i kapłanów wspólnot tradycyjnej Mszy św. łacińskiej. Potwierdzili w nim, że biskupi we Francji wraz ze wszystkimi wiernymi otrzymali dokument Franciszka, ale jednocześnie z uznaniem wypowiedzieli się na temat tradycyjnych wspólnot.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi w oświadczeniu zwracają uwagę na duchową gorliwość wiernych uczestniczących w Mszach Wszechczasów oraz ich „wolę wspólnego kontynuowania misji w komunii z Kościołem i zgodnie z obowiązującymi normami”.
„Każdy biskup będzie miał na sercu sprostanie wyzwaniom opisanym przez Ojca Świętego, aby wypełniać odpowiedzialność, o której przypomina się w sprawiedliwości, miłości, trosce o wszystkich, służbie liturgii i jedności Kościoła. Nastąpi to poprzez dialog i zajmie trochę czasu” – czytamy w oświadczeniu francuskich biskupów.
„Motu proprio Traditionis custodes i list Ojca Świętego do biskupów, który je wprowadza, są wymagającym wezwaniem dla całego Kościoła do autentycznej odnowy eucharystycznej” – piszą hierarchowie Kościoła we Francji.
Przypomnijmy, że nowe motu proprio Franciszka, wydane ze skutkiem natychmiastowym, stwierdza, że „wyłączną kompetencją” każdego biskupa jest upoważnienie do używania Mszału Rzymskiego z 1962 r. w jego diecezji. Warto dodać, że Francja jest jednym z wiodących ośrodków rozwoju tradycyjnej Mszy świętej i wspólnot rozwijających w niej swoją pobożność.
Źródło: catholicnewsagency.com
WMa