30 marca 2015

Oto książka roku. Młot na zwolenników kardynała Kaspera

Targające Watykanem burze wymagają działania herosów, potrafiących powstrzymać miotanie piorunów, łomotanie wichur i ulewnych deszczy, zapewniając tym samym trwanie nienaruszonego Magisterium Kościoła. Mimo ofensywy hierarchów „pogodzonych ze światem”, po stronie nauczania Pana Jezusa wciąż trwają niezłomni kardynałowie. Na polskim rynku ukazała się właśnie książka autorstwa kilku z nich, poświęcona świętości małżeństwa.


Podważona przez kardynała Waltera Kaspera nauka o nierozerwalności związku małżeńskiego natychmiast znalazła obrońców, przypominających o niemożności zmiany doktryny przekazanej Kościołowi przez samego Zbawiciela. W kilka tygodni po ubiegłorocznym konsystorzu, podczas którego niemiecki hierarcha wygłosił swoje zdumiewające tezy, w języku angielskim ukazała się książka „Remaining in the Truth of Christ. Marriage and Communion in the Catholic Church” (Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i komunia w Kościele katolickim). W marcu bieżącego roku wydawnictwo Święty Wojciech opublikowało tą pozycję w języku polskim.

Wesprzyj nas już teraz!

Książka ukazała się w Polsce pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, jednego z pozytywnych bohaterów październikowego Synodu Biskupów, podczas którego poplecznicy kardynała Kaspera wzywali do zmiany nauczania Kościoła w kwestii nierozerwalności małżeństwa i komunii dla rozwodników żyjących w nowych związkach. O publikacji, wśród autorów której znaleźli się między innymi kardynałowie Burke, Brandmüller, Caffara, de Paolis i Müller, poznański metropolita napisał: Ta książka stanowi niezbędną pomoc dla zrozumienia synodu o małżeństwie i rodzinie. W szczególności dla zrozumienia tego, dlaczego wierność prawdzie małżeńskiej i rodzinie stanowi nieodzowny fundament miłosierdzia Kościoła dla osób cywilnie rozwiedzionych, które zawarły nowy związek cywilny.


Fałszywe miłosierdzie

Nie sposób nie przyznać racji arcybiskupowi Gądeckiemu. W dobie coraz śmielej pełzającej herezji „fałszywego miłosierdzia” – której zdali się także niestety ulec liczni niemieccy hierarchowie – warto, nastając w porę i nie w porę, przypominać o tym, czym w rzeczywistości jest małżeństwo, miłość i miłosierdzie w ich chrześcijańskim rozumieniu. Omawiana książka stanowi prócz tego jasny wykład wiary i swoisty traktat na temat jej promieniowania na moralność.

„Pozostać w prawdzie Chrystusa” to zbiór tekstów dziewięciu wybitnych teologów – wśród nich pięciu wspominanych wcześniej książąt Kościoła. Nad całością czuwał redaktor książki augustianin Robert Dodaro. Pod jego wodzą powstał tom, którego autorzy zgodnie twierdzą, że Nowy Testament przedstawia Chrystusa jednoznacznie zakazującego rozwodu i ponownego małżeństwa na podstawie pierwotnego Bożego planu dla małżeństwa wyłożonego już w Księdze Rodzaju. Sprzeciwiają się więc zdecydowanie propozycji „miłosiernego rozwiązania kwestii rozwodu popieranego przez kardynała Kaspera”.

Już lektura pierwszego z zawartych w publikacji artykułów, autorstwa Paula Mankowskiego, powinna dać wierzącym wystarczającą odpowiedź na trapiące ich pytania – tekst wykładowcy z Lumen Christi Institute stanowi bowiem literalne przypomnienie nauczania Pańskiego na temat rozwodu i ponownego małżeństwa. Oparty jest wyłącznie o cytaty z Pisma Świętego – najpierw jasne i klarowne wskazówki zawarte w Starym Testamencie, a następnie nie pozostawiające już żadnych wątpliwości nowotestamentowe nauki Chrystusa i Jego Apostołów. Autor przypomina – co szczególnie ważne dla współczesnych czytelników Pisma Świętego – że „już z chwilą, gdy Jezus obwieścił swoją naukę i przedstawił ją jako wolę Boga, była ona trudna do przyjęcia nawet dla ludzi dobrej woli”.

Potępienie błędnej metodologii

John Rist, emerytowany profesor filozofii Uniwersytetu w Toronto zastanawia się, czy zmiany postulowane przez kardynała Kaspera wynikają bardziej z troski o rodzinę czy o ekumeniczny dialog z prawosławiem, skoro niemiecki hierarcha powołuje się na prawosławną praktykę duszpasterską w sprawie rozwodów. Uznaje przy tym, że ekumenizm „nie jest najpilniejszym z wyzwań Kościoła”. Udowadnia również, że – pozostające ważnym nurtem argumentacji „kasperian” – „starożytne praktyki Kościoła” nie przybierały wcale takiego kształtu, z którego można by wysnuć wnioski podobne do stawianych przez niemieckich hierarchów. „Takie postępowanie zasługuje wyłącznie na potępienie jako metodologicznie błędne” – czytamy w artykule teologa.

Wśród autorów tekstów zawartych w publikacji wydawnictwa Święty Wojciech znalazł się również arcybiskup Cyril Vasil, rektor Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie. Spiera się on z poglądem o konieczności przyjęcia prawosławnej drogi dla rozwodników, pytając przy tym: „czy można myśleć o rozwiązaniu trudności, które chrześcijańscy małżonkowie muszą pokonać we współczesnym świecie, zmniejszając wymogi odnośnie nierozerwalności? Gdybyśmy tak postąpili, to czy pomożemy chronić godność małżeństwa, czy raczej zaoferujemy po prostu placebo wzorowane, jak w Starym Testamencie, na zatwardziałości serc?”.

Co ważne, w książce znalazło się miejsce dla przypomnienia, iż samo pozostawanie w grzechu ciężkim nie wypycha człowieka z Kościoła – wszak pozostaje on wspólnotą grzeszników! Przypomnienia tego faktu podjął się kardynał Gerhard Ludwik Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. „Choć dopuszczenie do sakramentów osób rozwiedzionych, które zawarły nowy związek, nie jest możliwe ze względu na wewnętrzną naturę tych znaków łaski Bożej, to duszpasterze są wezwani do podejmowania tym większych starań o tych wiernych, przy czym oczywiście pozostają oni związani z zasadami wynikającymi z Objawienia i nauczania Kościoła” – czytamy w tekście hierarchy stojącego na czele instytucji, która według ateistycznych mediów ma kojarzyć się z wyimaginowaną przez współczesne umysły wersją historii Świętej Inkwizycji. Fakt, iż to właśnie kardynała Müllera poproszono o podjęcie tej kwestii wydaje się symbolem niezwykle istotnym.

Przeciwko gwałtowi na prawie Bożym

Niech nie zrażą nas naukowe tytuły prezentowanych tekstów. Chociażby tekst „Sakramentalna ontologia a nierozerwalność małżeństwa”, mimo groźnie brzmiącego tytułu jest brawurowo napisanym wykładem, autorstwa kardynała Carlo Caffary. Wspomina on, iż „burzy”, która rozpętała się wokół małżeństwa, instytucja ta nie doświadczyła nigdy w swej historii. Arcybiskup Bolonii bezkompromisowo rozprawia się z poglądami „współczesności”. „Kościół nie może uznać, że to, co się dzieje (młodzi nie pobierają się, ale współżyją, wprowadza się do porządku prawnego tak zwane małżeństwa homoseksualne, coraz łatwiej uzyskać rozwód), jest historycznym procesem, który trzeba po prostu uwzględnić i do którego trzeba się dostosować. Przed Synodem stoi fundamentalne zdanie znalezienia i zaoferowania światu prawdziwego orędzia ewangelicznego dotyczącego małżeństwa i rodziny” – czytamy w tekście włoskiego hierarchy.

W bardzo mocnych słowach ze „współczesnością” i jej ubranymi w sutanny poplecznikami rozprawia się kardynał Velasio de Paolis. „Kto współżyje z osobą nie będącą jego małżonkiem, w sposób otwarty gwałci prawo Boże prezentowane przez Kościół” – pisze. Równie stanowczo z tezami kardynała Kaspera polemizują także kardynał Walter Brandmüller oraz kardynał Raymond Burke.

Na ponad trzysta stron książki składają się nie tylko wspomniane teksty, ale również fragmenty wypowiedzi papieży i ważnych dokumentów Kościelnych broniących świętości i nierozerwalności małżeństwa. W kontekście zbliżającej się kolejnej sesji synodu, ukazanie się tej książki – również na polskim rynku – należy uznać za wydarzenie arcyważne.

 

Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim, pod red. Roberto Dodaro, Wydawnictwo Święty Wojciech, Liczba stron: 320, Poznań 2015 r.

Krystian Kratiuk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij