Synod Amazoński i posynodalna adhortacja Querida Amazonia to najważniejsze wydarzenia w Kościele katolickim od 2016 roku. Interpretacja postanowień Ojców Synodalnych i woli papieża wyrażonej w tym dokumencie bez cienia wątpliwości zaważą na całej przyszłości Kościoła. Wszyscy, którzy chcą zrozumieć, o co tak naprawdę toczy się gra i do czego zmierza liberalna rewolucja eklezjalna, powinni sięgnąć po najnowszą książkę Krystiana Kratiuka, „Pachamama i umiłowania Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka”. To znakomite kompendium wiedzy o fundamentalnym sporze, jaki toczy się dziś w Kościele.
Gdy papież Franciszek 12 lutego 2020 roku ogłosił publikację adhortacji apostolskiej Querida Amazonia świat wstrzymał oddech. Tekst, owoc niezwykle szeroko komentowanego w mediach Synodu Amazońskiego, mógł zawierać doprawdy wszystko: znieść celibat albo go utwierdzić, otworzyć diakonat dla kobiet lub na zawsze go zamknąć, wprowadzić nowy ryt Mszy świętej lub pozostać przy liturgicznym status quo... Według medialnych przekazów niemal do ostatniej chwili ważyły się losy kapłaństwa i całego Kościoła. Przecież na Synodzie Amazońskim, na którym tak poczesne miejsce przyznano pogańskiej bogince Pachamamie, Ojcowie poprosili papieża Franciszka o zadekretowanie niezwykle głębokich i brzemiennych w skutki reform.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokument rozczarował wszystkich. Liberalni radykałowie, którzy marzyli o wykorzystaniu Synodu Amazońskiego do gwałtownej protestantyzacji Kościoła katolickiego, na próżno szukali wyraźnych papieskich sugestii do rozpoczęcia rewolucji. Konserwatyści z kolei mieli nadzieję, że papież zrobi duży krok wstecz i zatrzyma pędzący walec modernizmu. Tak również się jednak nie stało. Querida Amazonia okazała się być tekstem pełnym niejasności i otwartym na interpretacje, podobnie jak głośna Amoris laetitia o małżeństwie i rodzinie.
Właśnie teraz, gdy na całym świecie ustaje epidemia koronawirusa, rozpoczyna się wielka eklezjalna bitwa o odczytanie adhortacji Franciszka. Czy Amazonia, a później także Europa, otrzyma żonatych księży? Czy zmieni się rola kobiet, dopuszczonych wkrótce do udzielania przynajmniej niektórych sakramentów? Czy relacje między kapłanami a świeckimi pozostaną takie, jak dotąd, a może raczej to świeccy przejmą dużą część odpowiedzialności za kierowanie parafiami i diecezjami?
Wielka debata o przyszłości Kościoła toczy się na naszych oczach. Doskonałym po niej przewodnikiem jest najnowsza książka Krystiana Kratiuka, redaktora naczelnego portalu PCh24.pl i magazynu Polonia Christiana.
„Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka” – to tytuł pracy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prohibita. Na niemal 200 stronach Krystian Kratiuk z prawdziwą dziennikarską maestrią ukazuje długi proces przygotowań do Synodu Amazońskiego, próby jego instrumentalizacji przez środowiska progresywne, a wreszcie okres prac nad papieską adhortacją – i pełne emocji reakcje po jej publikacji. W „Pachamamie i umiłowanej Amazonii” Czytelnik znajdzie wszystko, czego potrzebuje dla dobrego zrozumienia sporu toczonego dziś w Kościele.
Ogromną wartością tej książki jest uwzględnianie perspektywy obu stron kościelnego sporu. Krystian Kratiuk opisuje zarówno dążenia modernistów, jak i obawy i przestrogi konserwatystów, chcących chronić skarb Tradycji. O tym nie przeczytacie w żadnej innej publikacji dostępnej w Polsce; w głównym kościelnym nurcie, niestety, panuje swoista cenzura i o wielu krytycznych głosach pod adresem progresywnej agendy nie wspomina się ani słowem.
Krystian Kratiuk pozwala wypowiedzieć się wszystkim i ukazuje w prawdziwej jego postaci cały teatr działań wokół Synodu Amazońskiej i papieskiej adhortacji. Obszerne cytaty z wypowiedzi protagonistów sporu o przyszłość Kościoła, omówienia najważniejszych artykułów publikowanych w debacie, wreszcie wnikliwe spostrzeżenia samego Autora, który w trakcie Synodu Amazońskiego był w Rzymie – wszystko to czyni „Pachamamę i umiłowaną Amazonię” wprost idealnym kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zrozumieć dokąd zmierza współczesny Kościół katolicki. Rzecz jest naszpikowana faktami, ale bynajmniej nie przytłacza. Krystianowi Kratiukowi udała się nie lada sztuka: o sprawach trudnych pisze niezwykle przystępnie, z dużą wprawą prowadząc Czytelnika przez prawdziwy gąszcz rozmaitych interpretacji wydarzeń synodalnych i papieskiej adhortacji.
Nie ma w Polsce podobnej publikacji – i jestem przekonany, że jeszcze długo nie będzie. Praca, jakiej podjął się Autor, wymagała naprawdę dużej odwagi i wielkiej rzetelności intelektualnej. Efekt jest doprawdy znakomity.
Paweł Chmielewski
Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka – Krystian Kratiuk, Wydawnictwo Prohibita, 196 stron.