Ulemowie (uczeni) Rady Ideologii Islamskiej Pakistanu uważają, że tzw. zakaz małżeństw dzieci jest nie islamski i należy go zmienić.
Rada, będąca organem konsultacyjnym przy parlamencie uważa, że zgodnie z szariatem (muzułmańskim prawem) to rodzice decydują czy ich dzieci są dojrzałe i mogą wstąpić w związek małżeński. Domagają się gruntownej rewizji aktualnie obowiązujących aktów prawnych. Pomysł ulemów wywołał ostre dyskusje w pakistańskich środowiskach prawniczych.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie pakistańskie prawo zezwala wstępować w związki małżeńskie 16 letnim dziewczętom. Dla mężczyzn granica ta to 18 lat.
Jeden z członków rady, Tahir Aszrahi uważa, że szariat w żaden sposób nie wypowiada się na temat wieku przyszłych małżonków.
Przedstawicielka Niezależnej Komisji ds. Praw Człowieka, Zohra Jusuf uważa natomiast, że pomysły ulemów pozostają „w sprzeczności z duchem religii”. Jusuf wyraża zdziwienie, że ktoś domaga się gruntownej rewizji ładu prawnego, który – jej zdaniem – z powodzeniem funkcjonuje od dnia powstania pakistańskiego państwa. – Czyżby Rada Ideologii Islamskiej chciała otworzyć front walki przeciwko pakistańskim kobietom – zastanawia się Jusuf.
Niektóry wcześniejsze pomysły Rady Ideologii Islamskiej także spotykały się z falą krytyki. W listopadzie ubiegłego roku ulemowie próbowali wprowadzić gruntowne zmiany do ustawy odnoszącej się do ofiar gwałtu. Ulemowie – nawiązując ich zdaniem do zasad szariatu – domagali się, by zamiast analizy DNA, ofiara gwałtu dysponowała… oświadczeniami czterech wiarygodnych świadków, którzy mogliby poświadczyć, że doszło do zakazanego czynu. Wtedy pakistańscy parlamentarzyści odrzucili propozycje ulemów.
Źródło www.katolik.ru
ChS