Podpisany przez Polskę pakt fiskalny nie obowiązuje naszego kraju ponieważ nie został wpisany do Dziennika Ustaw. O tym, że nie jest on obecnie dla Polski wiążący mówią sami konstytucjonaliści.
Jak wynika z informacji której udzieliło Centrum Legislacji Rządu, odpowiednie dokumenty zostały przekazane przez Kancelarię Prezydenta 23 października co oznacza, że wpisanie do Dziennika Ustaw będzie mogło wkrótce nastąpić e.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwłokę wyjaśnił z kolei resort spraw zagranicznych. – Minister spraw zagranicznych wystąpił do prezydenta o ogłoszenie paktu w Dzienniku Ustaw i to wystąpienie wpłynęło do biura prawnego Kancelarii Prezydenta 2 października br. 17 października pan prezydent wydał postanowienie o ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i 22 października to postanowienie zostało wysłane do publikacji w Dzienniku Ustaw – powiedziała Trzaska-Wieczorek. Jak wyjaśnia MSZ długi okres jaki był potrzebny na przekazanie dokumentów Kancelarii Prezydenta do efekt „wewnątrzunijnego trybu notyfikacji”.
– Jeżeli umowa jest ratyfikowana, MSZ wysyła ją do Kancelarii Prezydenta z prośbą o dalsze procedowanie. MSZ wysłało go (razem z oświadczeniem rządowym) do Kancelarii Prezydenta w dniu 1 października 2013 r. Aby pakt mógł zostać ogłoszony w Dzienniku Ustaw, Kancelaria Prezydenta musi go przesłać do RCL wraz z podpisanym przez prezydenta postanowieniem o publikacji – wyjaśniło Biuro Prasowe MSZ.
W związku z tym, że pakt fiskalny, mimo ratyfikacji, nie obowiązuje, PiS zapowiedział złożenie skargi w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Pakt fiskalny został podpisany przez przywódców 25 krajów UE, w tym premiera Donalda Tuska 2 marca ub.r., i wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w krajach strefy euro oraz nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny.
Źrodło: Money.pl
ged