W sobotę 34 arcybiskupów metropolitów, w tym dwóch Polaków: abp Marek Jędraszewski z Łodzi oraz abp Józef Kupny z Wrocławia, otrzyma paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka. Jak podkreślają hierarchowie z Polski, uroczystość, która będzie miała miejsce we wspomnienie świętych Piotra i Pawła, będzie dla nich wielką radością, znakiem jedności z Papieżem.
Arcybiskup Marek Jędraszewski został mianowany przez papieża Benedykta XVI metropolitą łódzkim w lipcu 2012 r. Arcybiskup Józef Kupny z kolei został metropolitą wrocławskim z nominacji papieża Franciszka w maju 2013 r. Teraz obaj hierarchowie odbiorą z rąk Ojca Świętego paliusze, wręczane metropolitom tradycyjnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Znamienne, że przed laty metropolici z Łodzi i Wrocławia również odbierali paliusze w tym samym dniu – 29 czerwca 2004 r. papież Jan Paweł II wręczył paliusze arcybiskupom Władysławowi Ziółkowi z Łodzi i Marianowi Gołębiewskiemu z Wrocławia.
Wesprzyj nas już teraz!
W gronie arcybiskupów, którzy otrzymają paliusz będzie też między innymi nowy arcybiskup-metropolita wileński, Gintaras Grušas; metropolita Glasgow w Szkocji, Philip Tartaglia; San Francisco w USA, abp Salvatore Joseph Cordileone; Joseph William Tobin C.SS.R z Indianapolis w USA czy Mario Aurelio Poli z Buenos Aires w Argentynie – następca na tej stolicy kard. Jorge Bergoglio SJ – wybranego 13 marca na stolicę Piotrową.
Paliusz to okrągły pas ok. 30 centymetrowej długości z białej wełny z wkomponowanymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna, z której są utkane paliusze, pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki – 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.
Sam paliusz był początkowo wyłącznym przywilejem papieża, ale już w połowie pierwszego tysiąclecia biskupi Rzymu zaczęli obdarzać tym paskiem hierarchów, którym powierzali jakieś szczególne zadania lub uprawnienia. Na przykład w 513 r. św. Symmach wręczył paliusz św. Cezaremu, biskupowi z Arles. Praktyka nakładania paliuszy metropolitom sięga połowy IX wieku. Obdarzeni tą godnością hierarchowie mają prawo i obowiązek zakładania paliusza w czasie Mszy św. sprawowanej na terenie swej metropolii, nie mogą ich natomiast nosić poza tym obszarem. Tylko papież ma prawo nosić paliusz na całym świecie.
Źródło: BP KEP, KAI
pam