Ogromny biało-czerwony transparent z hasłem „PAMIĘTAMY” pojawił się w sobotę podczas meczu piłkarskiego NAC Breda z Waalwijk. Między innymi w ten sposób mieszkańcy holenderskiego miasta uczcili pamięć generała Maczka i polskich żołnierzy, którzy 80 lat temu wyzwolili Bredę spod niemieckiejokupacji.
Breda – miasto Brabancji Północnej – do dziś określana jest jako najbardziej polska miejscowość w Holandii. Podczas drugiej wojny światowej była ważnym węzłem komunikacyjnym, dlatego Niemcy – okupujący Holandię od maja 1940 r. – utworzyli w niej silny bastion obrony przed atakiem wojsk alianckich. Tymczasem przez Bredę wiodła najkrótsza droga do opanowania ujścia Mozy, co było jednym z zadań dywizji polskich pancerniaków. Polacy musieli związać walką aż trzy niemieckie dywizje piechoty. Po zaciętych walkach 29 października 1944 r. miasto zostało zdobyte przez „maczkowców”.
W sobotę po południu uroczystości rocznicowe odbyły się m.in. przed tablicą poświęconą tym żołnierzom. Upamiętnia ona wyzwolenie miasta oraz mszę polową, celebrowaną dokładnie w tym miejscu 11 listopada 1944 r., w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wesprzyj nas już teraz!
W uroczystościach uczestniczyli m.in. weteran 1. Dywizji kpt. Eugeniusz Niedzielski, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, jego zastępca Michał Syska, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Margareta Kassangana oraz burmistrz Bredy Paul Depla. Obecni byli też m.in. gen. Jarosław Mika oraz orkiestra i żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania wraz z dowódcami podległych jednostek wojskowych.
Na uroczystość przybyli ponadto przedstawiciele organizacji polonijnych, rodziny żołnierzy 1. Dywizji, a także przedstawiciele polskiego parlamentu, w tym senatorzy Grzegorz Schetyna i Władysław Komarnicki.
Mieszkańcy Bredy przywitali kpt. Niedzielskiego oklaskami oraz okrzykami wdzięczności. Dookoła weterana pojawiły się także polskie symbole, m.in. biało-czerwone flagi. Holendrzy do dziś są wdzięczni Polakom za to, że wypierając Niemców, nie zniszczyli ich miasta.
Nie zawiedli również kibice NAC Breda, którzy walkę Polaków o wolność miasta upamiętnili podczas sobotniego meczu piłkarskiego . W pewnej chwili na trybunach pojawił się ogromny transparent „PAMIĘTAMY” na biało-czerwonym tle. Wewnątrz konturów liter umieszczono czarno-białe fotografie z okresu wojennego.
„80 lat wolności w naszym mieście. Złożyli najwyższą ofiarę i za to zawsze będziemy im wdzięczni”, napisał klub NAC Breda na profilu w mediach społecznościowych. „Maczek i jego ludzie walczyli o każdą ulicę i nie myśleli o poddaniu się. Niech nasi piłkarze na boisku pokażą w tym sezonie taką samą odwagę i siłę”, dodano.
Źródło: PolsatNews.pl,
TG