Mieszkańcy 10-milionowej Portugalii wydali w pierwszym kwartale 2023 roku rekordową kwotę ponad 3,41 mld euro na hazard, w tym szczególnie na gry losowe i loterie online. To trzykrotnie więcej niż przed wybuchem pandemii Covid-19 – wynika z szacunków rządowych.
Według oficjalnych obliczeń od stycznia do marca każdego dnia na gry i zakłady losowe wydawano w Portugalii ponad 37 mln euro. W sumie w okresie tym obstawiono 3,41 mld euro. Dla porównania w pierwszym kwartale 2020 roku, czyli ostatnim przed wybuchem pandemii, mieszkańcy Portugalii wydali trzykrotnie mniej – 1,11 mld euro.
Przedstawiciele sektora zakładów bukmacherskich i gier online, a także sami gracze potwierdzają, że wraz z Covid-19 zmieniły się ich nawyki, a “obstawianie weszło w krew”.
Wesprzyj nas już teraz!
“Wraz z Covid-19 i restrykcjami sanitarnymi zostaliśmy zmuszeni do częstszego pozostawania w domach, dlatego wiele osób zwróciło się w kierunku gier online. To nawet łatwiejsze niż wychodzenie z domu do kolektury” – powiedziała PAP Maria Silva, seniorka z lizbońskiej dzielnicy Benfica, deklarująca swoje 30-letnie przywiązanie do gier losowych.
Przyznaje, że wraz ze zniesieniem restrykcji sanitarnych do kolektury znajdującej się w pobliżu jej domu zagląda coraz więcej osób. W ocenie Ricardo Dominguesa, przewodniczącego Portugalskiego Stowarzyszenia Zakładów i Gier Online (Apajo), pandemia przyczyniła się do drastycznego wzrostu wydatków Portugalczyków na hazard.
“W dalszym ciągu ma ona wpływ na zwyczaje Portugalczyków. Wielu z nich zmieniło swoje nawyki właśnie w związku z Covid-19, ale nie tylko w odniesieniu do gier, ale w ogóle, np. w kwestii robienia zakupów. Dziś robią je częściej w trybie online” – uważa Domingues.
Kierowana przez niego organizacja szacuje, że w czasie pandemii ponad 300 tys. osób zasiliło grono osób regularnie pojawiających się na platformach internetowych, aby uczestniczyć w grach losowych. “Prawdopodobnie część z nich grała wcześniej w kolekturach czy kasynach, ale teraz wolą obstawiać online” – dodał, przypominając, że w portugalskim prawie gry online zostały zalegalizowane dopiero w 2015 roku.
PAP / oprac. PR
Zdrowie? Ważne, że rozwinęliśmy e-usługi! Minister Niedzielski podsumowuje tzw. pandemię
Co dalej z traktatem pandemicznych WHO? Karwelis: maszyna gotowa do uruchomienia