19 lutego 2022

Pandemiczne restrykcje powodują bardzo duży stres. Badanie z Australii

(Fot. Pixabay/Engin_Akyurt )

Australijskie badanie pokazuje, że zamknięcie granic tego kraju spowodowało szereg problemów psychicznych wśród mieszkańców. Ewentualne przyszłe działania powinny uwzględniać mentalną odporność ludzi – przekonują naukowcy.

Specjaliści z Flinders University i innych ośrodków przeprowadzili rozmowy z 4 tysiącami ochotników, aby sprawdzić, jak zamknięcie australijskich granic wpłynęło na zdrowie psychiczne mieszkańców. 63 procent ochotników pochodziło z kraju, a pozostała część spoza niego.

Znakomita większość uczestników informowała o negatywnym wpływie restrykcji i wykazywała bardzo wysoki poziom psychologicznego stresu – alarmuje Kathina Ali, współautorka pracy opublikowanej w piśmie Globalization and Health. – Nasze rezultaty wskazują, że respondenci reagują podobnie, niezależnie czy mieszkają w Australii czy poza nią – dodaje ekspertka.

Wesprzyj nas już teraz!

Ankietowane osoby podawały różnorodne powody swoich kłopotów.

Wymieniali m.in. niemożność spotkania z bliskimi czy przyjaciółmi (dotyczyło to 81,1 proc. ankietowanych), powody ekonomiczno-zawodowe (4,9 proc.), związane z nauką (4,1 proc.), strach o osobiste bezpieczeństwo i zdrowie (2,6 proc.), utrudnienie urlopu (1,4 proc.).

Najgorzej czuły się przy tym osoby, które nie mogły spotkać się z bliskimi i cierpiące z powodu utrudnień w nauce.

Jedna piąta respondentów była przekonana, że potrzebuje pomocy ze względu na psychiczne problemy. Specjaliści zajmujący się zdrowiem, także psychicznym powinni mieć świadomość tego kryzysu i oferować odpowiednie wsparcie oraz proponować praktyczne strategie ograniczania ryzyka dalszego pogorszenia sytuacji – przekonuje dr Ali.

Autorzy odkrycia podkreślają, że wprowadzane w związku z epidemią działania muszą brać pod uwagę potencjalne szkody dla psychiki mieszkańców.

Ważne jest, aby obserwować zdrowie psychiczne tych grup. Nadal mierzymy wpływ polityki granicznej na psychikę i samopoczucie – mówi jeden z badaczy, dr Dan Fassnach. – Jakościowe dane, które właśnie są w przygotowaniu do publikacji wskazują na jej znaczący wpływ. Respondenci donoszą, że zamierzają opuścić lub opuścili Australię ze względu na utrzymujący się stres i brak możliwości spotkania z rodziną – informuje naukowiec.

 

Źródło: PAP Marek Matacz

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram