28 czerwca 2013

Uroczysta panichida – nabożeństwo za zmarłych – w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej została odprawiona 27 czerwca w warszawskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. W trakcie modlitwy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego skierował prośbę o przebaczenie do Polaków, którzy stracili bliskich na Wołyniu w 1943 r.

W liturgii, sprawowanej z inicjatywy i pod przewodnictwem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka, uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski i Ukrainy oraz reprezentanci polskich i ukraińskich władz.

Wesprzyj nas już teraz!

Modlono się słowami: „Boże duchów i wszelkiego ciała (…) wprowadź ich do miejsca kwitnącego, miejsca spokojnego, gdzie nie ma dostępu ból, płacz i szlochanie. Wszelki grzech, który został uczyniony słowem, albo czynem, albo w myślach – prosili dalej zgromadzeni – Ty, Boże dobry i kochający ludzi, odpuść im, bo przecież nie ma na ziemi człowieka, który żyjąc, nie dopuściłby się grzechu, bo tylko Ty Boże, Ty jedyny, jesteś bez grzechu, a Twoja prawda jest prawda wieczną, i Twoje słowo jest największą mądrością”.

Abp Szewczuk przemawiając w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przywołał słowa kard. Lubomyra Huzara, wypowiedziane w czerwcu 2001 roku, przed Mszą Świętą sprawowaną przez Jana Pawła II we Lwowie. Ówczesny zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego przeprosił za wszelkie krzywdy jakie synowie i córki tego Kościoła wyrządzili przedstawicielom własnego narodu i innych narodów. – Dziś, w historycznej cerkwi warszawskiej, w obecności najwyższych władz Państwa Polskiego i hierarchii Kościoła Polskiego, pragniemy odnowić tę prośbę. Niech wespół z naszą modlitwą dotrą do każdej polskiej rodziny, która straciła bliskich z rąk moich rodaków – mówił abp Szewczuk. – Niech pomogą ukoić ból i stratę. I niech służą nadziei na lepsze dziś i jutro w relacjach pomiędzy naszymi narodami – dodał. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaznaczył, że tę prośbę i nadzieję kieruje również do rodzin ukraińskich, które straciły bliskich z rąk Polaków oraz do rodzin innych narodowości.

Przypomniał też słowa, z orędzia tego Kościoła z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej: „W oczach Pana nic nie usprawiedliwia nawet jednego unicestwionego życia i choćby najmniejszej krzywdy”. Zaznaczył, że biskupi greckokatoliccy kierowali się wskazaniami jego poprzednika, Sługi Bożego metropolity Andrzeja Szeptyckiego, który w listopadzie 1942 roku w liście pasterskim napominał: „Człowiek, który przelewa niewinną krew swego wroga, przeciwnika politycznego, jest takim samym zabójcą, jak ten, który to czyni dla rabunku, i tak samo zasługuje na karę Bożą oraz klątwę Kościoła”.

„Przywódcy polityczni powinni bronić życia i czynić pokój, a nie wzniecać wojny, siać pożogę i zniszczenie” – mówił abp Szewczuk wskazując na ponadczasowe znaczenie słów metropolity Szeptyckiego. Abp Szewczuk zaapelował ponadto do historyków by nie ustawali w wysiłkach na rzecz zbadania faktów, przyczyn wydarzeń oraz wskazali na sprawców zła i zbrodni. – Muszą jednak działać bez gniewu i uprzedzenia, nigdy nie uciekać się do manipulacji ani przemilczać lub przeinaczać fakty w imię racji politycznych – przestrzegł.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików wspomniał także, że wolna i niepodległa Polska cieszy się członkostwem w rodzinie narodów europejskich, zaś niepodległa Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej. – Natchnieniem do tych starań, które wspiera nasz Kościół oraz inne współpracujące z nami wspólnoty chrześcijańskie, są wartości, na których opiera się Unia – mówił zaznaczając, że Unia Europejska została założona również dzięki wysiłkowi wielkich polityków chrześcijańskich.

Abp Michalik w swoim przemówieniu zacytował słowa z Ewangelii św. Jana: „Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą… Chrystus oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci” (1J 3, 16). – Chcemy w duchu pokory i w poczuciu winy przynieść przed Boży tron bolesny fragment historii naszych narodów w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej, wydarzeń, które pochłonęły dziesiątki tysięcy bratobójczych ofiar spośród Polaków na Wołyniu  – mówił. Zaznaczył, że zgromadzeni obejmują swoją modlitwą także Ukraińców, którzy zginęli za to, że nieśli pomoc Polakom a także sprawców zbrodni, aby Bóg okazał im miłosierdzie i miłość.

Z ramienia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w liturgii, oprócz arcybiskupa większego, metropolity kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, uczestniczyli: abp Ihor Woźniak, metropolita lwowski, abp Wołodymyr Wijtyszyn, metropolita iwano-frankowski, abp Wasyl Semeniuk, metropolita tarnopolsko-zborowski, abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej ks. Eugeniusz Popowicz, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej, o. Ihor Harasim OSBM – prowincjał Zakonu Świętego Bazylego Wielkiego w Polsce i ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Konferencję Episkopatu Polski reprezentowali, abp Józef Michalik, jej przewodniczący, abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski. Przedstawicielem rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Ukrainy był jej przewodniczący abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 775 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram