Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej opracowało projekt ustawy, który przewiduje, że państwo będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne za osoby opiekujące się dziećmi. W projekcie ustawy zostały uwzględnione postulaty NSZZ „Solidarność” i Kancelarii Prezydenta.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby, które rezygnują z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dzieckiem nie będą musiały się martwić o składki na ubezpieczenie. Będzie je płacić państwo.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt resortu pracy uwzględnia postulaty zgłoszone przez „Solidarność”. Związkowcy zaproponowali by nowelizacja obejmowała również tych rodziców, których dzieci urodziły się przed dniem wejścia w życie ustawy.
Ministerstwo Pracy uwzględniło również postulat Kancelarii Prezydenta. „Kancelaria podnosi (…), że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie sprawowania opieki nie może być ustalana w oderwaniu od dotychczasowej. Ten postulat w poprawionym projekcie ustawy został uwzględniony” – poinformowało MPiPS.
Zgodnie z obecnymi przepisami tylko pracownik podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu w okresie przerwy w wykonywaniu zatrudnienia w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych pracownik może też skorzystać z dodatkowych trzech lat urlopu wychowawczego
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek oraz pracujący na zlecenia nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego. W przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z możliwości jej zawieszenia do dwu lat, ale nie podlega wtedy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Źródło: wiara.pl
ged