Państwo Islamskie przestrzega swoich zwolenników przed pobieraniem aplikacji z niepewnych źródeł. Wynika to z obaw o możliwość zastosowania ich do celów szpiegowskich. Dlatego islamiści powinni według zaleceń pobierać aplikacje wyłącznie z własnych kanałów. Jednak nie zawsze jest to możliwe, gdyż z racji bezpieczeństwa często się je zamyka. Umożliwia to rządom państw sprzeciwiających się terroryzmowi pole tworzenie szpiegowskiego oprogramowania.
„Uwaga: podejrzane źródła opublikowały fałszywą wersję aplikacji Amaq Agency Android przeznaczonej do naruszania bezpieczeństwa i szpiegostwa. Radzimy unikania ściągania jakiejkolwiek aplikacji w sposób inny, niż przez oficjalne kanały Amaq (…)”, głosi przesłanie ISIS do swoich członków. Islamiści obawiają się, że jego członkowie pobiorą aplikacje służące do szpiegowania posunięć terrorystycznej organizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Państwo Islamskie produkuje własne aplikacje i udostępnia je swoim bojownikom na specjalnych kanałach. Te jednak często są nieczynne z racji bezpieczeństwa. Wówczas islamiści zmuszeni są do pobierania aplikacji z „miejsc” używanych powszechnie. Istnieje wówczas ryzyko, że pobiorą oprogramowanie celowo podrzucone na przykład przez zachodnie rządy do szpiegowania czy szkodzenia Państwu Islamskiemu w inny sposób.
Państwo Islamskie wyprodukowało do tej pory 6 własnych aplikacji. Niektóre przeznaczone do celów religijnych – jak ta z codziennymi czytaniami z Koranu. Inne służą do dystrybucji informacji o działalności islamistycznej organizacji.
Źródła: androidauthority.com / komputerswiat.pl
mjend