„Na zrzeszających rolników grupach w mediach społecznościowych pojawiły się niedawno informacje o pismach zobowiązujących właścicieli sprzętu rolniczego do realizacji świadczeń rzeczowych na rzecz obrony. Uprzedzając teorie spiskowe – to rutynowe działania wynikające z przyjętej w marcu 2022 roku Ustawy o obronie ojczyzny”, pisze na łamach serwisu Interia.pl Paweł Rygas.
Publicysta zwraca uwagę, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce i na świecie, rolnicy coraz częściej pytają: „czy wojsko może zarekwirować ich ciągniki?”. Odpowiedź jest prosta – może, ale tylko w wypadku wybuchu wojny bądź ewentualnych ćwiczeń. „Wezwania nie są więc żadną formą nacisku na protestujących rolników, ale wynikają po prostu z zapisów Ustawy o obronie ojczyzny. Co więcej, nie każde takie pismo wiąże się z koniecznością udostępnienia wojsku naszego sprzętu w warunkach pokoju”, wyjaśnia.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 października 2023 roku w sprawie niezbędnych świadczeń rzeczowych na rzecz obrony stwierdza czytamy, że „Niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2024 r. na rzecz obrony wynoszą nie więcej niż: 400 nieruchomości, 450 pojazdów samochodowych, 110 przyczep, 10 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem”.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym konkretnym przypadku chodzi o „potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych”.
Samo wezwanie nie przesądza jeszcze o wydaniu wobec naszego sprzętu decyzji administracyjnej o „o oddaniu do używania na cele przygotowania obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego”. Od decyzji przysługuje odwołanie do wojewody, w terminie 14 dni od dnia doręczenia.
Wydanie samej decyzji administracyjnej nie przesądza o tym, że nas sprzęt zostanie „zarekwirowany” przez wojsko na czas ćwiczeń. Zobowiązuje jednak właściciela do utrzymywania swojego pojazdu „w należytym stanie technicznym” oraz – udostępniania go na żądanie wojskowym.
Źródło: Interia.pl
TG
GADOWSKI, WARZECHA, KARPIEL. SIKORSKI I TUSK WYŚLĄ POLAKÓW NA WOJNĘ?