26 lipca 2012

Państwo prokuratorskie w państwie polskim? Tego chcą prokuratorzy

(Prokurator Generalny Andrzej Seremet fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Przedstawiciele najwyższego organu reprezentującego środowisko prokuratorów, Krajowa Rada Prokuratury, skrytykowali nowelizację ustawy o prokuraturze rekomendowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Śledczy domagają się zaniechania prac legislacyjnych.


„Krajowa Rada Prokuratury wyraża zdecydowany sprzeciw wobec trybu przygotowania kolejnej nowelizacji ustawy o prokuraturze, w niezwykle głęboki sposób ingerującej w ustawowe zadania, ustrój i organizację prokuratury, kwestie niezależności prokuratury i prokuratorów oraz zasady funkcjonowania prokuratury” – czytamy w przyjętej wczoraj uchwale KRP, na której czele stoi, mianowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Edward Zalewski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Członkowie KRP domagają się zaprzestania prac nad nowelizacją ustawy o prokuraturze, argumentując to próbami upolitycznienia tej instytucji. Domagają się też, by to prezydent przedłożył nowy projekt nowelizacji.

 

Śledczy krytykują ostro propozycję przedstawiania przez prokuratora sprawozdania i dyskusji nad nim w Sejmie. Niepokój KRP budzi również fakt, że premier mógłby przyjąć bądź odrzucić takie sprawozdanie.

 

Prokuratorów niepokoi też zapis o formułowaniu przez rząd polityki karnej oraz fakt, że zgodnie z nowelizacją minister sprawiedliwości będzie mógł składać wniosek o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec śledczych. Dałoby to ministrowi możliwość wglądu w akta toczących się postępowań karnych.

 

KRP broni swoich korporacyjnych praw, bowiem rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego dało środowisku prawniczemu szeroki zakres wpływu na politykę karną państwa. KRP i Krajowa Rada Sądownictwa wyłaniają dwóch kandydatów do funkcji prokuratora generalnego. Z pośród nich prezydent wybiera, właściwą jego zdaniem, osobę.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram