Włoski kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i jeden z głównych kandydatów na następnego papieża, chce głębokiego dialogu katolicyzmu z nowoczesnością. W rozmowie z czasopismem „La Civilta Cattolica” stwierdził, że Kościół katolicki nie może „wracać do mentalności oblężonej twierdzy”.
Wprawdzie byłoby niewłaściwe redukować przesłanie chrześcijańskie do jakiejś dobrodusznej oferty samorealziacji, niemniej jednak konieczne mają być przemiany, które pozwolą katolikom „na nowo” odnaleźć swoją rolę.
Zdaniem Zuppiego ci, którzy w odpowiedzi na wielki kryzys zainteresowania katolicyzmem chcą „po prostu bronić prawdy” i niejako „zamykać Kościół w klasztorze” stają na „pozycji słabości”. Według kardynała Kościół musi nieustannie wychodzić do ludzi; dzisiaj to mu się jednak nie udaje, bo katolicka nauka moralna nie jest wysłuchiwana, w ocenie indywidualistycznego społeczeństwa jest po prostu nieatrakcyjna.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał stanął też w obronie Franciszkowego Kościoła dla „wszystkich, wszystkich, wszystkich”, wskazując, że nie chodzi tutaj o rodzaj kościelnego „hotelu”, gdzie każdy jest przyjmowany bez żadnych wymagań, ale o rodzaj „kościelnego domu dla każdego, gdzie ludzie uczą się na nowo rozumieć i odkrywać reguły tego domu”.
Matteo Zuppi to człowiek związany ze Wspólnotą Sant’Egidio. Był papieskim wysłannikiem na Ukrainę. Sant’Egidio angażuje się na rzecz – między innymi – budowy nowego porządku bezpieczeństwa w Europie, który uwzględniałby również oczekiwania rosyjskie.
W niedalekiej przeszłości Zuppi pozwolił na pobłogosławienie pary homoseksualnej na terenie swojej archidiecezji, Bolonii – jeszcze zanim Franciszek i Fernández ogłosili Fiducia supplicans. Chodziło wówczas o parę mężczyzn, którzy dopiero co zawarli związek cywilny i w odświętnych strojach, razem z gośćmi, wkroczyli do kościoła.
Zuppi od kilku lat jest przedstawiany jako kandydat na następcę Franciszka. Według wielu watykanistów ma poparcie aktualnego papieża.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Czy „Humanae vite” Pawła VI przetrwa pontyfikat Franciszka? Zuppi i Paglia sugerują zmiany