Przekształcenie dawnej letniej rezydencji papieskiej Castel Gandolfo w „centrum ekologiczne” zmierza ku końcowi. W ramach centrum funkcjonować będzie m.in. gospodarstwo rolne rzekomo o obiegu zamkniętym, gdzie wszystkie surowce poddawane są recyklingowi, a energia pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Plany Franciszka, dotyczące ośrodka ekologicznego w dawnej letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo nabierają kształtów. W połowie stycznia 55-hektarowy teren na południe od Rzymu przejęło „Centrum Szkoleniowe «Laudato si»”, a wszyscy pracownicy pracują teraz dla niego, poinformowano 2 lutego. Jednym z pierwszych celów jest utrzymanie 35-hektarowych ogrodów w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Zastosowane zostaną również nowe techniki, przyjazne dla środowiska.
Komunikat dla prasy podaje, że nowa placówka planuje szereg działań edukacyjnych. Na przykład na szlaku Laudato-si odwiedzający będą mogli zapoznać się z zasadami encykliki środowiskowej papieża o tej samej nazwie. Ponadto w różnych kursach szkoleniowych, na przykład w zakresie ogrodnictwa i pielęgnacji drzew mogą wziąć udział uchodźcy, bezrobotni, kobiety, które doświadczyły przemocy oraz byli więźniowie. Inne wydarzenia skierowane są do uczniów, studentów i firm.
Wesprzyj nas już teraz!
Pozostałych 20 hektarów terenu są wykorzystywane na potrzeby rolnictwa i hodowli zwierząt. Od drugiej połowy bieżącego roku gospodarstwo będzie działać w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym surowce i produkty są naprawiane, poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane. Gospodarstwo będzie również zasilane energią odnawialną.
Przed rokiem Watykan ogłosił, że zgodnie z wolą papieża dawna letnia rezydencja nad jeziorem Albano zostanie przekształcona w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami, przez minionych dwanaście miesięcy różni eksperci pracowali nad opracowaniem trzech części projektu: oświaty ekologicznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju.
Od początku XVII wieku kompleks Castel Gandolfo był wykorzystywany przez papieży jako ich letnia rezydencja. W 2016 roku Franciszek udostępnił część kompleksu zwiedzającym jako muzeum. W jego skład wchodzą dwa pałace, rozległe ogrody ozdobne i parki, a także grunty rolne i budynki.
KAI / oprac. PR
Kłopoty Bayeru po przejęciu Monsanto: wielomilionowe pozwy za nowotwory i redukcja zatrudnienia