Rząd Nikaragui nakazał nuncjuszowi apostolskiemu natychmiastowe opuszczenie kraju. Watykan odebrał tę decyzję z oburzeniem, określając ją mianem nieusprawiedliwionej i jednostronnej. Zdaniem stolicy Piotrowej z pewnością nie odpowiada ona pragnieniom „głęboko chrześcijańskiego” ludu Nikaragui.
„Rząd Nikaragui cofnął swoją aprobatę dla przedstawiciela Watykanu w kraju, żądając jego natychmiastowego wyjazdu”, donosi ncregister.com. O decyzji władz państwa poinformowała w sobotę Stolica Święta. Jak podaje dalej amerykańskie medium, powołując się na ustalenia portalu Cruxnow, kościelny dyplomata przebywa już w Rzymie.
Wydalonym z rządzonego przez komunistycznego przywódcę, Daniela Ortegę, jest 54 arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag. Polak pełnił funkcję nuncjusza w Managui od 2018 roku. „ J.E Sommertag pracował dla dobra Kościoła i ludu Nikaragui z wielkim oddaniem, (…) zawsze starając się budować dobre relacje pomiędzy Stolicą Apostolską a władzami Nikaragui”, komentował Watykan, podkreślając niezrozumienie dla decyzji rządu Ortegi. Szczególnie podkreślano fakt, że hierarcha występował w roli mediatora w trwającym sporze pomiędzy władzami a opozycją.
Wesprzyj nas już teraz!
„Przekonani, że to tragiczne i nieusprawiedliwione, jednostronne postanowienie nie odzwierciedla uczuć głęboko chrześcijańskiego ludu Nikaragui, Stolica Święta pragnie podkreślić swoje pełne zaufanie do papieskiego przedstawiciela”, czytamy w watykańskim oświadczeniu.
Zdaniem części komentatorów posunięcie rządzących może wynikać z poparcia dla procesów demokratycznych w środkowo- amerykańskim państwie, wyrażanego przez przedstawicieli Kościoła. Relacje pomiędzy Watykanem a rządem Ortegi pozostawały napięte od dłuższego czasu.
Źródła: ncregister.com
FA