26 maja 2023

Papież apeluje o zakończenie „ery paliw kopalnych”. Franciszek głosem „zielonych” koncernów?

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI )

„Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego, mającymi na celu ograniczenie groźby globalnego ocieplenia, nonsensem jest zezwalanie na dalszą eksplorację i rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych” – napisał papież w dramatycznym apelu. Franciszek jednocześnie zachęcił do korzystania z usług i produktów firm postępujących w sposób odpowiedzialny „społecznie i ekologicznie”.

„Połączmy ręce i podejmijmy odważne kroki, aby sprawiedliwość i pokój mogły płynąć po całej Ziemi” – zaapelował papież Franciszek w opublikowanym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Obchodzony jest 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.

Papież zachęca do tego, by „stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej oraz zakończyć tę bezsensowną wojnę ze stworzeniem”. Jak podkreślił, skutki tej wojny widać w wielu wysychających rzekach. Franciszek ostrzegł: „Rozpasany konsumpcjonizm, napędzany przez samolubne serca, zakłóca obieg wody na naszej planecie. Nieokiełznane wykorzystanie paliw kopalnych i wycinanie lasów powoduje wzrost temperatur i poważne susze”.

Wesprzyj nas już teraz!

Zauważył, że „grabieżcze gałęzie przemysłu wyczerpują i zanieczyszczają nasze źródła wody pitnej, stosując ekstremalne praktyki, takie jak szczelinowanie hydrauliczne w celu wydobycia ropy i gazu, niekontrolowane mega-projekty wydobywcze i intensywna hodowla zwierząt”.

Przywołał opinię Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), według którego pilne działania mogą zapewnić, iż nie straci się okazji do stworzenia bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. „Możemy i musimy zapobiec, aby nie doszło do gorszych konsekwencji” – stwierdził Franciszek.

Papież zaapelował o styl życia, w którym jest mniej odpadów i mniej niepotrzebnej konsumpcji, zwłaszcza tam, gdzie procesy produkcyjne są toksyczne i niezrównoważone. „Starajmy się najbardziej jak to możliwe zwracać uwagę na nasze nawyki i wybory gospodarcze, aby wszyscy mogli poczuć się lepiej” – dodał. Wezwał, by wykorzystywać zasoby tak oszczędnie, jak to możliwe; „praktykując radosną wstrzemięźliwość, utylizując i przerabiając odpady na surowce wtórne oraz korzystając z coraz bardziej dostępnych produktów i usług, które są odpowiedzialne ekologicznie i społecznie”.

Wyraził przekonanie, że światowi przywódcy na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju na przełomie listopada i grudnia tego roku muszą „rozpocząć szybką i sprawiedliwą przemianę, aby zakończyć erę paliw kopalnych”.

„Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego, mającymi na celu ograniczenie groźby globalnego ocieplenia, nonsensem jest zezwalanie na dalszą eksplorację i rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych” – napisał papież.

PAPpap logo / oprac. PR

Kościół promotorem „zrównoważonego rozwoju” i „Agendy 2030”

Cywilizacja jako analogon piekła. Czy Kościół zatrzyma agendę zrównoważonego rozwoju?

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram