Papież Franciszek potwierdził zamiar złożenia wizyty w Kazachstanie – poinformował w poniedziałek urząd prezydenta tego kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa po ich telekonferencji. Według kancelarii szefa państwa papież powiedział, że weźmie udział w 7. światowym kongresie przywódców religijnych, który ma odbyć się we wrześniu w Nur-Sułtanie.
Urząd prezydenta Kazachstanu podał na swojej stronie internetowej, że tematem rozmowy Tokajewa z Franciszkiem było między innymi zacieśnienie współpracy dwustronnej oraz krzewienie zgody międzyreligijnej i dialogu. W komunikacie przytoczono słowa papieża: „Czekam na to wydarzenie ważne z punktu widzenia krzewienia dialogu międzyreligijnego oraz tematu jedności wśród krajów, której bardzo potrzeba w dzisiejszym świecie”.
Kongres spotyka się co trzy lata w Nur-Sułtanie (dawniej Astanie), stolicy głównie islamskiego Kazachstanu. Inicjatywa zrodzona w 2003 roku ma na celu promowanie „międzywyznaniowej” tolerancji, harmonii i dialogu. Siódma edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-15 września odbędzie się pod hasłem: „Rola Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii w społeczno-duchowym rozwoju ludzkości po pandemii”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kongres ma pełne poparcie Sojuszu Cywilizacji Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Ta wyjątkowa platforma jest dobrą okazją dla polityków, przywódców religijnych, organizacji międzynarodowych, regionalnych i wszystkich zainteresowanych stron do wspólnego przedyskutowania problemów dialogu międzyreligijnego i zrównoważonego rozwoju w bardziej spolaryzowanym świecie. Sojusz Cywilizacji ONZ będzie aktywnie zaangażowany w prace VII Kongresu – komentował wydarzenie Miguel Angel Moratinos, Podsekretarz Generalny ONZ, odpowiedzialny za przygotowanie spotkania.
Oprócz dialogu międzyreligijnego i „przeciwdziałania ekstremizmowi”, ważnym tematem spotkania będzie „równość płci” i „wkład kobiet w dobrobyt i zrównoważony rozwój społeczeństwa oraz rola wspólnot religijnych we wspieraniu jej statusu społecznego”.
Podczas marcowych sesji przygotowawczych, uczestniczki zaproponowały rekomendacje dotyczące „wzmocnienia idei równości płci na świecie, wypracowania nowych pomysłów na poszerzenie roli kobiet w religii oraz budowanie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego”. Wypracowane pomysły zostaną wzięte pod uwagę w przygotowaniach do panelu dyskusyjnego dotyczącego zagadnienia.
Źródło: PAP / lifesitenews.com
PR