– Czuję ból z powodu wiadomości na temat sytuacji, w jakiej znalazło się tak wielu z nich: myślę o tych, którzy zginęli w Kanale La Manche; o tych na granicy z Białorusią, z których wielu to dzieci; o tych, którzy toną w Morzu Śródziemnym – mówił w niedzielę papież Franciszek.
Papież po odmówieniu Anioła Pańskiego powiedział, że wczoraj spotkał się z członkami stowarzyszeń i przedstawicielami migrantów, a także z grupą osób, które w duchu braterstwa towarzyszą im w wędrówce. Zauważył, że aktualnie wszyscy oni znajdują się z wielką flagą na Placu św. Piotra.
Franciszek stwierdził, że wielu migrantów traci dzisiaj życie.
Wesprzyj nas już teraz!
– Czuję ból z powodu wiadomości na temat sytuacji, w jakiej znalazło się tak wielu z nich: myślę o tych, którzy zginęli w Kanale La Manche; o tych na granicy z Białorusią, z których wielu to dzieci; o tych, którzy toną w Morzu Śródziemnym – powiedział. – Tyle bólu na myśl o nich. O tych, którzy są repatriowani do Afryki Północnej, chwytani przez handlarzy, którzy zamieniają ich w niewolników: sprzedają kobiety, torturują mężczyzn… O tych, którzy, również w tym tygodniu, próbowali przepłynąć Morze Śródziemne w poszukiwaniu ziemi dobrobytu, a zamiast tego znaleźli tam grób; i o wielu innych. Migrantów, którzy znaleźli się w tych kryzysowych sytuacjach, zapewniam o mojej modlitwie, a także o moim sercu. Pamiętajcie, że jestem blisko was, poprzez modlitwę i działanie – dodał.
Następnie Franciszek podziękował wszystkim instytucjom zarówno Kościoła katolickiego, jak i innym, zwłaszcza krajowym agencjom Caritas i wszystkim tym, którzy angażują się w niesienie ulgi w cierpieniu. Ponowił swój serdeczny apel do tych, którzy mogą przyczynić się do rozwiązania tych problemów, zwłaszcza do władz cywilnych i wojskowych, aby zrozumienie i dialog w końcu wzięły górę nad wszelkiego rodzaju instrumentalizacją i skierowały ich wolę i wysiłki do rozwiązań, które szanują człowieczeństwo tych ludzi.
Papież nie wspomniał w żaden sposób o działaniach Polski wobec migrantów, których przerzucić do naszego kraju próbuje białoruski reżim.
Wcześniej na konferencji prasowej w Moskwie watykański dyplomata abp Paul Gallagher krytykował władze Polski za stosowanie pushbacków. Powoływał się przy tym na opinię polskich biskupów.
Później z jednoznacznym potępieniem reżimu białoruskiego wystąpił między innymi przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.
W niedzielę 21 listopada z inicjatywy abp. Gądeckiego w kościołach w całej Polsce odbywała się zbiórka na rzecz pomocy imigrantom, którzy przekroczą granicę.
Źródła: Vaticannews.va, PCh24.pl
Pach