Grupa ośmiu kardynałów, których wybrał papież w celu zreformowania Kurii Rzymskiej, ma spotkać się w najbliższym czasie, aby omówić zmiany, jakie mają być wprowadzone do konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus.” Określa ona zasady działania Kurii Rzymskiej.
Kardynałowie, którzy zostali powołani w kwietniu przez papieża Franciszka i po raz pierwszy mają się oficjalnie spotkać w dniach od 1 do 3 października, zamierzają przedstawić Ojcu św. sugestie zmian, nadesłane przez duchownych z całego świata.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał Oscar Rodríguez Maradiaga, lider zespołu doradców Papieża, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że zmianie nie będą podlegać niektóre przepisy konstytucji apostolskiej, jak czyniono to w przeszłości, ale cała konstytucja może być napisana na nowo.
Ojciec św. polecił hierarchom, by zastanowili się nad tym, jakie decyzje muszą być podejmowane w Rzymie, a co można pozostawić w gestii lokalnych duchownych. Kardynałowie mają rozważyć jak Kuria Rzymska może lepiej służyć biskupom, aby nie pełniła jedynie funkcji cenzora i kontroli.
Nowa konstytucja ma także ukrócić intrygi w Kurii Rzymskiej. W sobotę, podczas Mszy św. skierowanej do żandarmów, papież Franciszek mówił, że widzi „Watykan jako siedlisko intryg i walki o władzę”. Polecił więc kardynałom, by „rozprawili się z plotkami w murach Watykanu, by złapali plotkarzy na gorącym uczynku”.
Grupa doradców papieża ma także „zrobić porządek” z urzędnikami watykańskimi nieczułymi na potrzeby diecezji w innych rejonach świata i utrzymujących silne związki z politykami.
Kardynał Rodríguez Maradiaga powiedział, że jego zespół otrzymał propozycje dotyczące reformy Watykanu z całego świata, w tym 80 stron sugestii z Ameryki Łacińskiej.
Jako znaczące posunięcie w kierunku ukrócenia wpływów kurialistów odczytuje się powołanie osobiście przez papieża – z pominięciem biskupów – nowego Sekretarza Stanu.
Źródło: The Daily Telegraph, AS.