„Kto pomaga chorym i potrzebującym, dotyka ciała Chrystusa, żyjącego i obecnego pośród nas”. Przypomina dziś o tym papieski tweet. W tym duchu Ojciec Święty popiera inicjatywy Kościołów lokalnych na rzecz wszystkich, którzy wymagają ochrony i opieki, a więc także w obronie zagrożonego życia. Jedną z nich jest Dzień Życia, obchodzony przez katolików Anglii i Walii w najbliższą niedzielę 26 lipca.
Papież udziela apostolskiego błogosławieństwa „wszystkim, którzy uczestniczą w tym znaczącym wydarzeniu i pracują w różnoraki sposób na rzecz promowania godności każdej osoby ludzkiej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci”. To właśnie o godność wszystkich istot ludzkich walczą w ostatnich miesiącach polscy biskupi sprzeciwiający się tworzeniu dzieci z probówki.
Wesprzyj nas już teraz!
O szacunku dla każdego ludzkiego zarodka czytamy w liście, który za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Wielkiej Brytanii abp. Antonio Menniniego przesłał on bp. Johnowi Sherringtonowi, odpowiedzialnemu w episkopacie Anglii i Walii za organizację Dnia Życia.
Jego tegoroczne obchody poświęcone są cenieniu życia oraz akceptacji śmierci. Temat ten wpisuje się w kampanię uwrażliwiania, podjętą przez tamtejszych biskupów katolickich w związku z projektem ustawy o tzw. „samobójstwie wspomaganym”. Ta faktyczna legalizacja eutanazji będzie dyskutowana w brytyjskiej Izbie Gmin we wrześniu. W przesłaniu na Dzień Życia biskupi Anglii i Walii przypominają dwa zasadnicze punkty nauczania Kościoła w tym względzie. Z jednej strony błędne jest przyśpieszanie czy powodowanie śmierci, ponieważ „Bóg woła każdego z nas do siebie we właściwym czasie”. Niewłaściwa jest jednak również tzw. „uporczywa terapia”, kiedy leczenie „nie daje już rezultatów, a nawet szkodzi pacjentom” – zwrócono uwagę w przesłaniu angielskiego episkopatu.
kai, kra