Po pięciodniowej pierwszej fazie „etapu europejskiego” Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu Biskupów w Pradze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, biskup Georg Bätzing uważa, że nadszedł czas reform. – Cieszyłbym się, gdyby na poziomie Kościoła powszechnego dopuszczono, że w niektórych Kościołach lokalnych możliwe są rzeczy, które w innych częściach nie są lub jeszcze nie są istotne – powiedział bp Bätzing w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Pierwsza faza zgromadzenia europejskiego – w której uczestniczyło 200 osób na miejscu i 390 delegatów online – zakończyła się w Pradze 9 lutego po południu odczytaniem projektu dokumentu końcowego. Następnie do 12 lutego odbywa się spotkanie 39 przewodniczących wszystkich konferencji biskupich w Europie.
W wywiadzie bp Bätzing odniósł się np. do uznania różnorodności płci. – Tutaj potrzebujemy nowych sposobów, zwłaszcza w Europie Zachodniej, aby dać pełne miejsce w Kościele wszystkim ludziom, niezależnie od ich tożsamości i orientacji, jeśli wierni wierzą w sposób odpowiedzialny kształtują swoje życie – powiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem biskupa Limburga w Pradze widoczny był „ogromny zakres realiów życia, realiów kulturowych i politycznych, a także napięć i różnorodności”. W związku z tym wstępny dokument końcowy nie jest niczym więcej niż podsumowaniem. – To, co miało miejsce, zostało wiernie zarejestrowane, ale to dopiero pierwszy krok – zaznaczył.
Biskupi pozostaną razem w Pradze jeszcze przez dwa dni. – Będę pracował nad tym, aby tekst, do którego przyczyniło się całe Europejskie Zgromadzenie Synodalne, nie został zrelatywizowany przez drugi dokument – stwierdził bp Bätzing. Wyraził też nadzieję, że biskupi będą z sobą rozmawiać „nieco bardziej otwarcie i dogłębnie o naszych napięciach i rozbieżnościach”.
Potem wypracowane postulaty będą przedmiotem obrad na forum zgromadzenia ogólnego w Rzymie w październiku. – Praga była intensywna, a Rzym będzie jeszcze bardziej forsowny. Papież zaprasza nas na prawdziwą przygodę z Synodem Kościoła powszechnego. Nigdy wcześniej się to nie zdarzyło. Wysiłek będzie duży, będą rozczarowania i jeszcze wyraźniej zobaczymy, że poruszamy się z bardzo różnymi prędkościami – spodziewa się przewodniczący episkopatu Niemiec.
Źródło: KAI
TK
Synodalność w Pradze. Kościół zmierza ku „różnorodności” w nauczaniu
LISICKI, KRATIUK, CHMIELEWSKI. Rusza drugi etap synodu! Kto powstrzyma rewolucję?