3 września 2022

Papież narzucił Zakonowi Maltańskiemu zmiany. Dziś ogłoszono reformę

(fot. Wikipedia)

Ojciec Święty rozwiązał Radę Suwerennego Zakonu Maltańskiego, powołał jego nowe tymczasowe kierownictwo oraz zwołał Nadzwyczajną Kapitułę Generalną, z zatwierdzonym przez siebie nowym regulaminem, która odbędzie się 25 stycznia przyszłego roku. Ponadto promulgował nowe konstytucje Zakonu Maltańskiego. Papieski dekret opublikowano dziś w Watykanie.

W dekrecie Ojciec Święty podkreślił, że papieże, począwszy od Pascala II, „interweniowali, aby potwierdzić tożsamość, podtrzymać działania, pomóc przezwyciężyć kryzysy, a także zagwarantować istnienie i rozwój Zakonu Maltańskiego. Zaznaczył, że zależy on od Stolicy Apostolskiej. Wyznał: „z ojcowską troską i niepokojem śledziłem postępy Zakonu w tych latach, doceniając dzieła prowadzone w różnych częściach świata, także dzięki hojnemu wkładowi członków i wolontariuszy, a także dostrzegając potrzebę zapoczątkowania głębokiej odnowy duchowej, moralnej i instytucjonalnej całego Zakonu, zwłaszcza i nie tylko członków I klasy, ale także II klasy”.

Franciszek przypomniał, że udzielił specjalnych uprawnień swemu specjalnemu delegatowi, kardynałowi Silvano Tomasi. Ogłosił nową konstytucję, odwołał dotychczasowy zarząd i ustanowił tymczasowy. W skład nowej rady wchodzą: Emmanuel Rousseau jako Wielki Komandor, Riccardo Paternò di Montecupo jako Wielki Kanclerz, Alessandro de Franciscis jako Wielki Szpitalnik oraz Fabrizio Colonna jako Skarbnik.

Wesprzyj nas już teraz!

Papież zwołał również kolejną Nadzwyczajną Kapitułę Generalną na 25 stycznia 2023 roku, którą przygotuje Delegat Specjalny i Namiestnik Wielkiego Mistrza Fra John Dunlpa, wspomagany przez Radę Tymczasową.

Zakon Maltański składa się z trzech klas. Pierwszą tworzą Kawalerowie Sprawiedliwości- profesi, oraz kapelani konwentualni, którzy muszą składać śluby ubóstwa czystości i posłuszeństwa, i żyją życiem zakonnym. Druga klasa to kawalerowie i damy posłuszeństwa. Należący do drugiej klasy zobowiązują się do życia w doskonałości chrześcijańskiej, stosownie do swego stanu, w duchu zakonu i w zakresie jego dzieł. Wreszcie „trzecia klasa” składa się z członków świeckich, którzy nie składają żadnych ślubów ani przyrzeczeń zakonnych. Tylko osoby należące do pierwszej klasy mogą jak dotąd zostać wybrane na Wielkiego Mistrza.

Zakon Maltański jest obecny w kilkudziesięciu krajach świata, w tym w Polsce. Jest organizacją w dużej mierze zdominowaną przez kapitał niemiecki. Jak wynika z dorocznego raportu Zakonu przygotowanego właśnie w Niemczech, łącznie budżet Zakonu wynosi 2,3 mld dolarów. Z tego Niemcy wnoszą 1,7 mld dolarów, a wszystkie pozostałe kraje 0,6 mld. Poza Niemcami Zakon dysponuje największymi funduszami w Wielkiej Brytanii (180 mln), Francji (145 mln), na Węgrzech (90 mln) oraz we Włoszech (55 mln). W Polsce to 5 mln dolarów.

Wśród jego członków największą liczbę stanowią Włosi – jest ich 2911. W Niemczech członków jest 693, ale Zakon dysponuje rzeszą 52 tysięcy współpracowników i 33 tys. pracowników, zdecydowanie dominując w tym zakresie nad innymi krajami.

Źródła: PCh24.pl, KAI

Franciszek chce zreformować Zakon Maltański. Jego dominująca część wyraża sprzeciw

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram