3 kwietnia 2023

Papież opublikował kwietniowe intencje modlitewne. Utopia pacyfizmu i wiecznego pokoju?

(fot. flickr.com/ EpiskopatNews)

Jak podają watykańskie media, wraz z początkiem kwietnia papież Franciszek podzielił się z wiernymi na całym świecie modlitewnymi intencjami na rozpoczęty niedawno miesiąc. W nagraniu z udziałem Ojca Świętego, dowiadujemy się, że w związku ze zbliżającą się 60 rocznicą wydania encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”, następca Św. Piotra zaleca, by katolicy zanosili modlitwy o ustanie konfliktów zbrojnych. Jak przekonywał w materiale wideo Jose Mario Bergoglio, konieczna jest budowa kultury „antyprzemocowej”, a ludzkość powinna dążyć do realizacji utopii „trwałego pokoju – możliwego do zbudowania po odrzuceniu broni.  

W ostatnich latach kolejne konwencjonalne konflikty militarne, w tym rosyjska inwazja na Ukrainę, wybudzają społeczeństwa „pierwszego świata” z utopijnej wiary w „koniec historii”. Gdy zdawałoby się jasnym, że bezpieczeństwo społeczeństw wzywa do odbudowy zbrojnych potencjałów i kultury militarnej – Watykan zachęca do czegoś zupełnie odwrotnego. Zdaniem papieża Franciszka konieczne jest krzewienie „antyprzemocowej” kultury, która tym razem naprawdę, położy kres wojnom. 

– Wojna to bezrozumne szaleństwo – słyszymy w utrwalonej nagraniem wypowiedzi Ojca Świętego. – (…) Każdy konflikt zbrojny kończy się porażką dla obu stron – dodawał Franciszek. Jego zdaniem katolicy powinni zbudować i nieść światu nowy, antyprzemocowy styl bycia. Według papieża z jego założeniami nie jest sprzeczne prawo do samoobrony – to bowiem, o ile istnieje, ostatecznie i tak ma na celu doprowadzenie do pokoju i domaga się rezygnacji z konfrontacji. – Pamiętajmy, że nawet w wypadku obrony własnej, ostatecznym celem jest pokój, a ten trwał pokój można osiągnąć tylko bez broni – podkreślał papież w swoim orędziu. 

Wesprzyj nas już teraz!

Wypowiedź papieża zdaje się wpisywać w szereg jego deklaracji sprzecznych z katolicką koncepcją Wojny Sprawiedliwej. Uważana powszechnie za pacyfistyczną postawa Franciszka wywołała dużą kontrowersję również z powodu przeciągającego się braku przyznania przez Watykan, że wojska ukraińskie mają prawo zbrojnie przeciwstawiać się agresji nieprzyjaciela. W położeniu Kijowa, jak i w większości wypadków, zgoda na pacyfistyczną retorykę byłaby w rzeczywistości nie postawą pokojową, a biernością wobec agresji. 

źródło: vaticannews.va 

FA

Jan Kapistran: Młot na „chrześcijański” pacyfizm

Na jaką wojnę pisać się ma żołnierz chrześcijański

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram