5 września 2024

Papież podpisał kolejną deklarację z imamem. Chodzi o „dobro ludzkości”

(Papież Franciszek / Źródło: Flickr / Mazur/catholicnews.org.uk)

W trakcie wizyty w Meczecie Istiqlal w Dżakarcie w Indonezji papież Franciszek i Wielki Imam tego meczetu, Nasaruddin Umar, podpisali „Wspólną Deklaracji Istiqlal 2024”, noszącą podtytuł „Wspieranie harmonii religijnej dla dobra ludzkości.

Obydwaj Sygnatariusze zwracają w dokumencie uwagę na kryzys dehumanizacji oraz kryzys spowodowany zmianami klimatycznymi.

Stwierdzają, że globalne zjawisko dehumanizacji charakteryzuje się przede wszystkim powszechną przemocą i konfliktami, które często prowadzą do alarmującej liczby ofiar. „Szczególnie niepokojące jest to, że religia jest często instrumentalizowana w tym zakresie, powodując cierpienie wielu osób, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych. Rola religii powinna jednak obejmować promowanie i ochronę godności każdego ludzkiego życia” – czytamy w dokumencie.

Wesprzyj nas już teraz!

Jego autorzy wyrażają przekonanie, że przyczyną zmian klimatycznych jest rabunkowe wykorzystywanie dóbr ziemi przez człowieka. Powoduje to między innymi klęski żywiołowe, globalne ocieplenie i nieprzewidywalne wzorce pogodowe. Ich zdaniem kryzys środowiskowy stał się przeszkodą dla harmonijnego współistnienia narodów.

W dokumencie podpisanym przez Ojca Świętego i Wielkiego Imama wskazano, że wartości religijne powinny być ukierunkowane na promowanie kultury szacunku, godności, współczucia, pojednania i braterskiej solidarności w celu przezwyciężenia zarówno dehumanizacji, jak i niszczenia środowiska.

Zaapelowano szczególnie do przywódców religijnych o współpracę w reagowaniu na wyżej wymienione kryzysy, identyfikując ich przyczyny i podejmując odpowiednie działania.

„Dialog międzyreligijny powinien zostać uznany za skuteczny instrument rozwiązywania lokalnych, regionalnych i międzynarodowych konfliktów, zwłaszcza tych, które są podżegane przez nadużywanie religii. Co więcej, nasze wierzenia religijne i obrzędy mają szczególną zdolność przemawiania do ludzkiego serca, a tym samym sprzyjają głębszemu poszanowaniu ludzkiej godności” – czytamy w dokumencie.

Wezwano wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania integralności środowiska naturalnego i jego zasobów, aby można je było przekazać przyszłym pokoleniom.

Tekst deklaracji nie został jak dotąd w całości zamieszczony w sieci.

W 2019 roku papież Franciszek podpisał analogiczną deklarację z wielkim imamem z Al-Azhar w egipskim Kairze, Ahmadem al-Tayyebem.

W treści tamtego dokumentu znalazło się stwierdzenie, zgodnie z którym Pan Bóg życzy sobie różnorodności religijnej tak samo, jak życzy sobie różnorodności płci czy ras.

Zdanie było ostro krytykowane między innymi przez bp. Athanasiusa Schneidera; sam papież Franciszek deklarował, że chociaż można je rozumieć heretycko, to miał inną intencję – chodziłoby o to, że Pan Bóg chce wielu religii w sensie dopustu (voluntas permissiva), a dwóch płci czy kilku ras – chce pozytywnie (voluntas positiva). 

Źródła: KAI, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram