6 czerwca 2016

Papież powołał „ad experimentum” kongregację ds. osób świeckich, życia i rodziny

(fot. Evandro Inetti via ZUMA Wire/FORUM)

4 czerwca papież Franciszek oficjalnie zatwierdził statut nowej dykasterii, zajmującej się sprawami ochrony i promocji ludzkiego życia oraz opieką duszpasterską nad rodziną i jej misją w Bożym planie. To część reformy kurii rzymskiej, nad którą pracuje Rada Kardynałów Doradców. Nowa dykasteria rozpocznie prace 1 września, zastępując Papieską Radę ds. Świeckich oraz Papieską Radę ds. Rodziny.

 

Z nową dykasterią połączona zostanie – oprócz dwóch papieskich rad – ­ także Papieska Akademia Życia, a podlegać jej będzie Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Nową strukturą kierować będzie prefekt, a jej sekretarzem może być osoba świecka.

 

Dykasteria składać się będzie z trzech kierowanych przez podsekretarzy sekcji: ds. świeckich, rodziny i życia. Personel nowego urzędu mają – ­ zgodnie z oficjalnym komunikatem – ­ tworzyć „duchowni i świeccy, o ile to możliwe wybierani z różnych regionów świata, zgodnie z obecnym prawodawstwem Kurii Rzymskiej”.

 

Według statutu, celem urzędu ma być „troska duszpasterska o rodzinę, utrzymywanie godności i dobra Sakramentu Małżeństwa, promowanie praw i obowiązków Kościoła w społeczeństwie obywatelskim”. Jednym z zadań stawianych nowej dykasterii jest upowszechnianie badań nad doktryną katolicką i jej „pogłębianie”. Dykasteria ma też wspierać „inicjatywy zachęcające do odpowiedzialnej prokreacji, a także ochrony ludzkiego życia od poczęcia po jego naturalny koniec”.

 

Jak zauważają stowarzyszenia katolickich rodzin i organizacje pro-life, zmiany te posiadają bardzo ważne znaczenie – tak w kontekście zagrożeń życia i rodziny, istniejących we współczesnym świecie, jak i tendencji obecnych wewnątrz samego Kościoła, dążących do pogodzenia katolickiej wiary i moralności z oczekiwaniami zlaicyzowanego Zachodu.

 

Źródło: press.vatican.va

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie