Papież Franciszek ogłosił powstanie nowej dykasterii – do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka. Jej prefektem zostanie Peter kardynał Turkson z Ghany. Rozpocznie ona działalność od nowego roku. To kolejny tego typu krok papieża, po utworzeniu Rady ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Zdaniem komentatorów utworzenie nowej instytucji to „przejaw dbałości papieża o sprawy społeczne i troski o ludzi pokrzywdzonych”.
Jak napisał papież w świeżo wydanym motu proprio „Kościół, w całym swoim istnieniu i działaniu, jest powołany do promowania integralnego rozwoju człowieka w świetle Ewangelii. Rozwój taki dokonuje się przez troskę o niezmierzone dobra, jakimi są sprawiedliwość, pokój i ochrona stworzenia. Następca apostoła Piotra, działając na rzecz utwierdzania tych wartości, nieustannie dostosowuje współpracujące z nim organizmy, by mogły lepiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mężczyzn i kobiet, którym z powołania mają służyć”.
Wesprzyj nas już teraz!
Rada będzie odpowiedzialna za sprawy związane z migracjami, pomocą chorym, wykluczonym, więźniom, bezrobotnym, a także ofiarom wojen i różnych form tortur, zniewolenia.
O powołaniu nowej instytucji do życia papież zdecydował po rozmowach z 9-osobowym gronem doradzających mu kardynałów, z niemieckim kardynałem Reinhardem Marksem na czele. Zarządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Nowa instytucja połączy kompetencje Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Papieskiej Rady „Cor unum” odpowiedzialnej za organizacje charytatywne.
Doradzający papieżowi kardynałowie stwierdzili, że powstanie tej super-dykasterii dzięki połączeniu kompetencji w odrębnie dotychczas działających organów, uprości ich działanie. Na podobny krok papież zdecydował się 2 tygodnie temu. Utworzył wówczas Radę ds. Świeckich, Rodziny i Życia, łączącą wcześniej istniejące Radę ds. Świeckich, Radę ds. Rodziny i Papieską Akademię Życia.
Jak twierdzi Inés San Martín na portalu Crux Now utworzenie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka potwierdza zainteresowanie papieża losem ubogich, a także rozwiązywaniem konfliktów zbrojnych i walką z kulturą wyrzucania na śmietnik. Ten ostatni termin to określenie papieża na radykalny konsumpcjonizm skutkujący marnotrawstwem i pogardą dla ludzi.
Źródła: cruxnow.com / ncregister.com / w2.vatican.va / pch24.pl
mjend