13 lutego 2023

Papież upomniał się o biskupa skazanego w Nikaragui

(Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT. Dostawca: PAP/EPA.)

Po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież zaapelował o poszanowanie praw ludzkich w Nikaragui oraz o modlitwę za prześladowanych w tym kraju.

 

Jestem głęboko zasmucony wiadomościami dochodzącymi z Nikaragui. Nie mogę nie zauważyć tutaj z niepokojem sprawy biskupa Matagalpy, Rolando Alvareza, którego bardzo miłuję, skazanego na 26 lat więzienia, a także osób, które zostały deportowane do Stanów Zjednoczonych. Modlę się za nich i za wszystkich cierpiących w tym umiłowanym narodzie i proszę was o modlitwę. Prosimy również Pana przez wstawiennictwo Niepokalanej Dziewicy Maryi, aby otworzył serca przywódców politycznych i wszystkich obywateli na szczere poszukiwanie pokoju, który rodzi się z prawdy, sprawiedliwości, wolności i miłości, a który osiąga się poprzez cierpliwą realizację dialogu. Módlmy się wspólnie do Matki Bożej. Zdrowaś Maryjo… – mówił Franciszek.

Wesprzyj nas już teraz!

Papieskie słowa odnosiły się do 222 więźniów politycznych wysłanych do USA w czwartek przez Nikaraguę. Było wśród nich trzech księży katolickich, diakon, dwóch seminarzystów i świecki fotograf.

Biskup Álvarez od sierpnia przebywał w areszcie domowym, Niedawno został skazany przez sąd w Nikaragui na ponad 20 lat więzienia. Miał znaleźć się wśród deportowanych na polecenie prezydenta Daniela Ortegi. Jednak miał odmówić opuszczenia kraju. W piątek został skazany przez sąd na 26-letnie więzienie. Wyrok zapadł na kilka dni przed pierwotnym terminem jego procesu, który został przyspieszony z nieznanych przyczyn. Hierarchę oskarżono m.in. o zdradę, podważanie prawomocności władzy państwowej i „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”. Oprócz kary więzienia ma zapłacić grzywnę. Został też pozbawiony obywatelstwa Nikaragui.

Jak podkreśla portal CruxNow.com, to zaledwie jeden z bardzo wielu przedstawicieli Kościoła, którzy w ostatnich latach stawili czoła prześladowaniom ze strony reżimu Ortegi oraz jego żony Rosario Murillo. Dyktator sprawuje władzę od 2007 roku, kiedy to pozbył się większości rywali do fotela prezydenckiego, których skazał na więzienie.

W 2018 roku Ortega oskarżył Kościół o próbę obalenia go. Wówczas katolicy należeli do grupy mediatorów z protestującymi po demonstracjach, w wyniku których zginęło 300 osób.

W zeszłym roku rząd wydalił z kraju ambasadora Watykanu w Nikaragui, arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, a także 18 zakonnic ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, założonego przez Matkę Teresę.

Oprócz Álvareza zatrzymano również siedmiu księży i ​​dwóch pracowników diecezjalnych z Matagalpy. Rząd zamknął kilka stacji radiowych i kanałów telewizyjnych, a także zakazał procesji i pielgrzymek na terenie kraju.

Niedzielne słowa papieża Franciszka były pierwszym jego publicznym wystąpieniem w obronie biskupa Álvareza od czasu aresztowania go w sierpniu ubiegłego roku.

 

Źródła: CruxNow.com, KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 287 335 zł cel: 300 000 zł
96%
wybierz kwotę:
Wspieram