Papież w jubileuszowym Roku Miłosierdzia wezwał światowych liderów, aby wykonali „odważne gesty miłosierdzia” względem najbardziej potrzebujących w społeczeństwie, zwłaszcza wobec więźniów, migrantów i osób bezrobotnych. Franciszek poprosił o darowanie długów przez podmioty międzynarodowe, zniesienie kary śmierci i zapewnienie każdemu potrzebującemu dostępu do darmowej opieki zdrowotnej.
Ojciec Święty prosi o zapewnienie pracy dla bezrobotnych, ochronę prawną dla imigrantów, a także umorzenie długów przez instytucje międzynarodowe. Swoje postulaty papież zawarł w orędziu na 49. Światowy Dzień Pokoju. Dokument pt. „Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój” bierze w obronę więźniów i osoby przetrzymywane w areszcie, oczekujące na proces. Franciszek domaga się zapewnienia im „lepszych warunków życia”. Ponadto postuluje, by władze zmieniły przepisy, aby stosować inne kary niż osadzanie w zakładzie zamkniętym i znieść karę śmierci.
Wesprzyj nas już teraz!
„W tym kontekście chciałbym jeszcze raz zaapelować do władz państwowych w celu zniesienia kary śmierci tam, gdzie ona nadal funkcjonuje i rozważyć możliwość amnestii” – stwierdza papież. Następnie mówi o imigrantach, prosząc, by przepisy dotyczące migracji zrewidować w taki sposób, aby imigrantów przyjmować (a nie wzbraniać się przed nimi), a także by umożliwić im integrację z resztą społeczeństwa.
Franciszek poprosił o „konkretne gesty na rzecz naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu braku pracy, ziemi i dachu”. „Myślę – pisze Ojciec Święty – o stworzeniu miejsc godnej pracy, aby przeciwdziałać społecznej pladze bezrobocia, które dotyka wiele rodzin oraz ludzi młodych i ma niezwykle poważne konsekwencje dla stanu całego społeczeństwa”. Papież następnie wyraził nadzieję, że zostaną podjęte skuteczne kroki w celu poprawy warunków życia chorych poprzez zapewnienie wszystkim dostępu do opieki medycznej i leków niezbędnych do życia”.
Franciszek kończy list z potrójnym apelem do przywódców świata, prosząc ich, aby „powstrzymali się od wciągania innych narodów w konflikty i wojny” i darowali długi biedniejszym krajom, albo „zarządzali nimi w sposób zrównoważony”. Papież apeluje do przywódców, by przyjęli politykę, która szanuje wartości lokalnej ludności, a która „w żadnym stopniu nie byłaby szkodliwa dla podstawowego i niezbywalnego prawa nienarodzonych do życia”.
Źródło: ncronline.org, AS.