Papież Franciszek powołał sześciu nowych doradców Sekretariatu Synodu Biskupów. To osoby, które mają pomóc w przygotowaniu październikowej sesji Synodu o Synodalności. Sesja ma zakończyć się przyjęciem finalnego dokumentu i dać początek kolejnej reformie Kościoła. Wśród nowych doradców znajdują się trzy zwolenniczki diakonatu kobiet.
Doradcami zostali: ks. Alphonse Borras z Belgii, ks. Gilles Routhier z Kanady, ks. Ormond Rush z Austrii, s. Birgit Weiler z Niemiec, Maria Clara Luchetti Bingemer z Brazylii oraz Tricia Bruce z USA.
Birgit Weiler posługuje w Peru. Łącząc światy Ameryki Południowej i teologii niemieckojęzycznej działała intensywnie przy organizacji Synodu Amazońskiego. W ubiegłym roku s. Weiler stwierdziła, że kobiety w Amazonii udzielają wielu sakramentów. Mają też… słuchać spowiedzi. – To są de facto spowiedzi, których słuchamy. Nie możemy jednak formalnie udzielić rozgrzeszenia – mówiła, apelując o wprowadzenie sakramentalnego diakonatu kobiet. Siostra Weiler jest zaangażowana w prace niemieckiej Drogi Synodalnej; działa też w synodalnych strukturach latynoamerykańskich.
Wesprzyj nas już teraz!
Maria Clara Lucchetti Bingemer rozwija teologię feministyczną. Jest zwolenniczką nie tylko diakonatu, ale i kapłaństwa kobiet. W nagraniu z 2017 roku przekonywała, że nie ma zasadniczych powodów, by nie wyświęcać kobiet na księży.
Tricia Bruse w 2021 roku opublikowała wraz z dwiema innymi teolożkami artykuł, w którym argumentowała na rzecz zmiany roli kobiet w Kościele, ubolewając nad wykluczeniem ich od święceń i przekonywała, że już dzisiaj wiele kobiet działa w Kościele de facto jako diakonisy.
Kilka tygodni temu papież Franciszek zorganizował obrady elitarnej Rady Kardynałów, która wspomaga go przy opracowywaniu najważniejszych reform w Kościele. Spotkanie przygotowała merytorycznie włoska zakonnica, która wspiera diakonat kobiet. Zaprosiła anglikańską „biskup” Jo Bailey Wells, która opowiadała o doświadczeniu „posługi kobiet” we Wspólnocie Anglikańskiej. Papież miał być tym żywo zainteresowany, a według włoskiej zakonnicy – jest też zdeterminowany do wprowadzenia diakonatu kobiet w Kościele, zastanawia się tylko, jak konkretnie to przeprowadzić. Powołanie trzech zwolenniczek diakonatu kobiet na doradczynie Sekretariatu Synodu czyni takie przypuszczenie jeszcze bardziej prawdopodobnym.
Źródła: catholicculture.org, PCh24.pl
Pach