9 sierpnia 2023

Papież zmienił prawo kanoniczne dotyczące prałatur personalnych. Konsekwencje dla Opus Dei

(Watykan, fot. P. Ozdoba)

Papież Franciszek 8 sierpnia br. zmienił prawo kanoniczne, które będzie miało wpływ na Opus Dei i sposób zarządzania przyszłymi prałaturami personalnymi.

W motu proprio wydanym 8 sierpnia Ojciec Święty zrównał prałaturę personalną z „publicznymi stowarzyszeniami duchownych na prawie papieskim z uprawnieniem do inkardynowania duchownych”. Prałat ma pełnić rolę „moderatora obdarzonego władzą ordynariusza”.

Zmianie uległy kanony 295. i 296. Kodeksu Prawa Kanonicznego. Weszły one w życie niezwłocznie, to jest w dniu ogłoszenia. Zgodnie z nowelą, statuty prałatur personalnych mają być „zatwierdzone lub wydane przez Stolicę Apostolską”.

Wesprzyj nas już teraz!

Catholic News Agency przypomina, że do tej pory statut Opus Dei, międzynarodowej organizacji katolickiej nie został zatwierdzony po jej nadzwyczajnym kongresie w kwietniu br. Jest to jedyna prałatura personalna w Kościele katolickim. Organizacja skupiająca świeckie kobiety, mężczyzn i księży została założona przez św. Josemaríę Escrivę w 1928 roku.

Kanon 296. dotyczący zaangażowania świeckich w prałaturę personalną zawiera odniesienie do kan. 107., podkreślając, że „sposób tej organicznej współpracy oraz główne obowiązki i prawa z nią związane powinny być odpowiednio określone w statutach”.

W zeszłym roku Franciszek wydał dekret w sprawie nadzoru nad Opus Dei, ogłaszając, że przywódca grupy, prałat, nie może być biskupem.

Papież przypomniał, że konstytucja apostolska Praedicate Evangelium przekazała kompetencję nad prałaturami personalnymi watykańskiej dykasterii ds. duchowieństwa.

Rzecznik Opus Dei, Manuel Sanchez zapowiedział, że organizacja „zbada, jakie konsekwencje mogą mieć te zmiany dla konfiguracji prawnej Opus Dei, również w kontekście prac prowadzonych z dykasterią duchowieństwa” odnośnie dostosowania statutu wymaganego przez motu proprio Ad Charisma Tuendum.

Opus Dei liczy około 90 tys. członków, z czego 98% stanowią osoby świeckie, z których większość jest w związkach małżeńskich. Oprócz tego jest około 1900 księży inkardynowanych w różnych diecezjach na całym świecie, należących do Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża, nierozerwalnie zjednoczonego z Prałaturą Opus Dei.

Portal cruxnow.com przypomina, że Opus Dei jest jedyną prałaturą personalną Kościoła, a zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka „w jakiś sposób mogą wpłynąć” na nią. 

Motu proprio pojawiło się „bez wcześniejszego ogłoszenia i z krótkim uzasadnieniem”. Powołano się na reorganizację i reformy Watykanu przedstawione w Praedicate evangelium w 2022 r.

Dotychczas nadzór nad prałaturami personalnymi miała watykańska dykasteria ds. biskupów. Teraz będzie miała dykasteria ds. duchowieństwa, co może sugerować „położenie nacisku na ideę, że prałatura jest przede wszystkim zrzeszeniem duchownych” – czytamy w komentarzu crux.now.com.

Portal dodaje, że zdaniem „ekspertów”, zmiany potwierdzają, iż „podczas gdy duchowni należący do prałatury personalnej podlegają jurysdykcji jej prałata, świeccy współpracujący z grupą pozostają w pełni podporządkowani władzy miejscowego biskupa”.

Prałatury personalne po raz pierwszy zostały uwzględnione w dekrecie Presbyterorum ordinis o formacji kapłańskiej oraz w przypisie do dekretu Ad gentes Soboru Watykańskiego II. Opus Dei powstałe pod koniec lat dwudziestych XX wieku w Hiszpanii, pierwotnie miało być instytutem świeckim. W 1982 r. papież Jan Paweł II utworzył prałaturę personalną Opus Dei. Nastąpiło to kilka lat po śmierci Escrivy.

Po powstaniu organizacji pojawiło się szereg wątpliwości prawnych, zwłaszcza dotyczących tego, kto dokładnie jest członkiem Opus Dei.

Statut Opus Dei z 1982 roku mówił o „świeckich członkach” oraz o świeckich mężczyznach i kobietach wstępujących do organizacji.

Z Opus Dei ściśle związane jest stowarzyszenie księży, którzy są specjalnie uformowani dla prowadzenia jej misji i pozostają do dyspozycji prałata.

Papież Franciszek podporządkowując prałatury dykasterii ds. duchownych, chce ustanowienia legalnego „domu” i przełożonego kościelnego dla duchownych specjalnie przeszkolonych i oddanych określonej pracy misyjnej.

Trwa przegląd statutów Opus Dei i wszelkie niejasności mają zostać wyjaśnione.

Źródło: vatican.va, catholicnewsagency.com, cruxnow.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram