Obecnie uzyskanie warunków przyłączenia jest jednym z największych wyzwań dla inwestorów OZE – zauważa Dziennik Gazeta Prawna. I jak zaznacza, większość wniosków kończy się decyzjami odmownymi, a w ostatnich latach możliwości przyłączeniowe zostały w znacznej mierze wykorzystane.
W 2023 r. operatorzy sieci wydali 7,5 tys. odmów wydania warunków przyłączenia na niemal 84 GW mocy. W przypadku Grupy ORLEN, decyzją odmowną zakończyło około 85 proc. wniosków. Dane te potwierdza Polska Grupa Energetyczna, która podkreśla, że w ostatnich latach możliwości przyłączeniowe zostały w znacznej mierze wykorzystane.
– Aktualnie w obiegu jest ok. 160 GW warunków przyłączenia dla OZE i magazynów energii, a operatorzy wciąż dostają setki nowych wniosków miesięcznie – wskazuje PSE, dodając, że to czterokrotnie więcej niż przewidywane szczytowe zapotrzebowanie na moc w perspektywie 10-15 lat.
Wesprzyj nas już teraz!
Z pomocą inwestorom ruszają parlamentarzyści. Do połowy kwietnia trwają konsultacje projektu tzw. ustawy sieciowej, która ma usprawnić i uprościć proces przyłączania do sieci elekroenergetycznej. Przy okazji rząd chce też zarobić. Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się m.in. zwiększenie kwoty zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie (z 30 na 60 zł za kW mocy, maksymalnie 6 mln zł) czy wprowadzenie opłaty za rozpatrzenie wniosku (1 zł za kW mocy, maksymalnie 100 tys. zł).
Źródło: gazetaprawna.pl
PR