Od jakiegoś już czasu zwraca się uwagę na niepokojące zjawisko zmniejszania się populacji kobiet na świecie, określanym niekiedy mianem „deficytu kobiet”. Nad problemem tym obradować będzie Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) Parlamentu Europejskiego.
W przygotowywanym dokumencie (sygnatura 2012/2273(INI)) przytaczane są liczby, wskazujące, że w światowej populacji ”brakuje” niemal 200 milionów kobiet. Alarmujący jest również gwałtowny wzrost tego zjawiska, gdyż w 1990 „brakowało” 100 milionów kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Komisji główną przyczyną takiej sytuacji jest wynikające z doświadczeń kulturowych i gospodarczych preferowanie synów zamiast córek. Skutkuje to selekcją płci – dzieciobójstwem lub porzucaniem dziewczynek po narodzinach. Wnioski te są formułowane w sposób typowy dla Komisji FEMM, która jest główną promotorką polityki gender mainstreaming w UE. Tym niemniej nie da się tych wniosków rozpatrywać w oderwaniu od faktów.
Komisja dostrzega silny wpływ, jaki na istniejącą w tej mierze sytuację ma praktykowanie selektywnej aborcji, której przedmiotem padają głównie dziewczynki. Zabijanie dzieci przed narodzeniem ze względu na ich płeć dokument PE zalicza do przykładów ludobójstwa, przestępstwa i poważnego naruszania praw człowieka. Nie wspomniano jednak o tym, iż jedynym sposobem powstrzymania selektywnego mordowania dziewczynek w prenatalnej fazie ich rozwoju może być jedynie eliminacja aborcji. W osobnym studium towarzyszącym omawianym tu debatom, usiłuje się jednak usunąć kwestię aborcji poza tę dyskusję, dostrzegając, że podjęty problem mógłby prowadzić do uznania aborcji za zwykłe morderstwo. Tego natomiast autorzy studium wyraźnie usiłują uniknąć uznając, że zagadnienie to powinno być przedmiotem innych dyskusji.
Centrum Prawne Ordo Iuris, zwracało już uwagę na fakt, że upowszechnienie aborcji tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju najbrutalniejszych form dyskryminacji kobiet na świecie, w swoich uwagach do projektu raportu WHO Health in the Post-2015 Development Agenda. Wskazano tam, że nie tylko wiele kobiet umiera w trakcie przeprowadzania aborcji – uznawanych za “bezpieczne” – ale w wielu krajach dokonuje się aborcji przymusowych oraz selektywnych, którym poddaje się dziewczynki.
W przygotowywanym projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywa się kraje członkowskie m.in. do całkowitego zakazania wszelkich praktyk dotyczących selekcji płci, kontynuowania działań na rzecz równości mężczyzn i kobiet oraz do polepszenia standardów opieki zdrowotnej. Należy sobie życzyć, by w końcu przyznano, że jednym z najskuteczniejszych działań zapobiegających przemocy względem kobiet jest eliminacja regulacji prawnych dopuszczających aborcję i by podjęto energiczne kroki, chroniące kobiety przed tymi barbarzyńskimi zabiegami.
Centrum Prawne Ordo Iuris
http://www.ordoiuris.pl/
Projekt Sprawozdania w sprawie ludobójstwa ze względu na płeć: brakujące kobiety?:
http://www.ordoiuris.pl/public/pliki/FEMM_Draft_Report_on_Gendericide.pdf
Studium Gendercide: the missing women?:
http://www.ordoiuris.pl/public/pliki/2012_EN_DEVE_Gendercide_The_Missing_Women_EP_Study.pdf
Uwagi do raportu projektu WHO:
http://www.ordoiuris.pl/public/pliki/Comments_on_WHO_draft_health_report.pdf
Marcin Musiał