16 września 2022

Parlament Europejski odebrał Węgrom status kraju demokratycznego. Według eurokratów nad Balatonem panuje autokracja

(fot. flickr.com/ Marco Verch Professional Photograper)

„Hybrydowy system autokracji wyborczej”- zdaniem Parlamentu Europejskiego taki właśnie system panuje na Węgrzech. W czwartkowym głosowaniu członkowie instytucji podjęli decyzję o pozbawieniu rządzonego przez Orbana państwa statusu demokracji. Może to oznaczać szereg konsekwencji dla Budapesztu.

Rezolucję ogłaszającą, że Węgry nie są państwem demokratycznym, przyjęto znaczną większością głosów. Za orzeczeniem opowiedziało się 433 europosłów, a przeciwko 123. 28 z kolei wstrzymało się od głosu.

Według uznaniowych kryteriów europosłów, demokratyczne „wartości” zagrożone na Węgrzech, to m.in. roszczenia lobby LGBT, które pozostają niespełnione przez gabinet Viktora Orbana. W znacznej części zarzuty pod adresem państwa członkowskiego wynikają właśnie z niedostosowania się Budapesztu do lewicowego światopoglądu unijnej większości.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przekonuje Parlament Europejski w tekście rezolucji, nad Balatonem brak również „wolności religijnej, swobody zrzeszania się, wolności nauki, słowa, pluralizmu, czy mediów”. Przedstawiciele UE zarzucają Węgrom wady w funkcjonowaniu systemu wyborczego i częstą korupcję, oraz, tak samo jak względem naszego państwa, brak niezależności sądownictwa.

– To bardzo znaczące! Węgry już nie są demokracją. Duża większość w Parlamencie Europejskim zagłosowała za raportem mojego kolegi. Węgry powinny zostać określone tym, czym są: Hybyrydową wyborczą autokracją. Orban jest za to odpowiedzialny i nie powinien otrzymywać unijnych funduszy – triumfował na Twitterze lewicowy polityk, niemiecki europoseł Daniel Freund. Podczas głosowania działacz posunął się nawet do stwierdzenia, że w rządzonym przez Orbana kraju nie są szanowane fundamentalne wartości unijne, mające przeciwdziałać „despotyzmowi i państwie strachu”.

– Czymże jest demokracja? Uznajecie, że jeżeli demokratyczny wybór wam się nie podoba, to na te „niedemokratyczne” władze trzeba nakładać sankcje tak długo, aż ludzie wybiorą właściwie władze – odpowiadał na wynik głosowania europoseł Patryk Jaki.

Jak podał portal dorzeczy.pl, Bruksela rozważa obecnie zmniejszenie funduszy unijnych przeznaczonych dla Węgier, wykorzystując pretekst korupcji w kraju. Viktor Orban może w najbliższym czasie poznać zakres czasu, w jakim będzie musiał rozwiązać problem, jeśli zamierza uniknąć strat.

Źródło: dorzeczy.pl, jungefreiheit.de, Twitter

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram