Parlament Europejski nie wyraził zgody na podpisanie przez Unię Europejską umowy w sprawie zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA). W związku z takim wynikiem głosowania przepisy tej umowy nie mogą obowiązywać na terytorium UE. Po raz pierwszy PE skorzystał ze swoich uprawnień do odrzucenia międzynarodowej umowy handlowej.
ACTA została odrzucona zdecydowaną większością głosów. 478 posłów było przeciwko, 39 głosowało za przyjęciem umowy.
Wesprzyj nas już teraz!
Kilkumiesięcznym pracom Parlamentu Europejskiego nad porozumieniem towarzyszyła bezprecedensowa kampania tysięcy obywateli UE, którzy poprzez masowe demonstracje uliczne, rozsyłanie maili i telefonowanie do posłów domagali się odrzucenia umowy. Do Parlamentu wpłynęło kilka petycji przeciwko porozumieniu ACTA. Jedna z nich podpisana była przez ponad 2,8 miliona Europejczyków.
Porozumienie ACTA było negocjowane przez Komisję Europejska w imieniu UE i jej państw członkowskich oraz przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Singapur, Koreę Południową oraz Szwajcarię. Środowe głosowanie Parlamentu Europejskiego oznacza, że ani Unia Europejska, ani żaden kraj członkowski indywidualnie nie mogą przystąpić do porozumienia.
Źródło: Polskie Radio
luk