11 lutego 2022

Parlament Europejski powoła komisję śledczą mającą zbadać, czy rzeczywiście doszło do bezprawnej inwigilacji obywateli za pośrednictwem oprogramowania Pegasus – donosi „The Guardian”, jedna z kilkunastu platform medialnych zaangażowanych w ujawnienie i nagłośnienie afery.

Komisja miałaby zacząć pracę już w kwietniu tego roku. Inicjatywę wsparła jedna czwarta europosłów i szefowie frakcji w Parlamencie Europejskim. Na powołanie komisji naciskali francuscy deputowani z La République en Marche wchodzącej w skład frakcji Renew Europe w Parlamencie Europejskim. Jednym z poszkodowanych w aferze miał być prezydent Emmanuel Macron. Formalnie utworzenie komisji ma być zatwierdzone na sesji plenarnej w Strasburgu, w przyszłym tygodniu.

Parlament Europejski bardzo rzadko powołuje komisje śledcze. Komisja do zbadania sprawy Pegasusa ma przez rok odbywać sesje publiczne i zwróci się do służb wywiadowczych o dostarczenie odpowiednich dokumentów oraz złożenie zeznań ustnych i pisemnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Pegasus, którego producentem jest izraelski koncern NSO, był odsprzedawany rządom i miał służyć do ścigania terrorystów oraz korupcji. Zdaniem „The Guardiana” oraz innych współpracujących z portalem mediów, które ujawniły aferę, rządy w niektórych krajach wykorzystywały oprogramowanie do inwigilacji przeciwników politycznych, aktywistów i dziennikarzy  między innymi w Polsce i na Węgrzech.

„Skrzydlaty koń” pozwala operatorowi przejąć kontrolę nad urządzeniem mobilnym i uzyskać dostęp do całej jego zawartości, łącznie z szyfrowanymi aplikacjami do przesyłania wiadomości. Pozwala także włączyć kamerę lub nagrywanie dźwięku.

Brytyjski portal wskazał, że ofiarami Pegasusa są m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, czy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, a nawet kilka innych głów państw i wyższych urzędników rządowych, dyplomatów i wojskowych w 34 krajach.

Wskazuje się, że inwigilowano ponoć około 50 tysięcy osób, w tym dziennikarzy, aktywistów, prawników i przeciwników rządzących partii politycznych.

Po zakończeniu dochodzenia komisja przedstawi raport i zalecenia dla rządów krajowych oraz Komisji Europejskiej.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości dopuszcza „ograniczenie poufności i integralności komunikacji” jedynie w „bardzo ściśle ograniczonych” scenariuszach.

Źródło: theguardian.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram