15 lutego 2017

Parlament Europejski ratyfikował umowę CETA. Co zrobią parlamenty krajów członkowskich?

(REUTERS/Vincent Kessler /Forum)

Mimo głosów protestu i wątpliwości narosłych wokół CETA, Parlament Europejski zdecydował się ratyfikować unijno-kanadyjską umową o wolnym handlu. Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z niemal 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Teraz o losach umowy decydować będą parlamenty krajów członkowskich.

 

Jak wskazywali podczas dyskusji zwolennicy CETA, w czasie gdy Stany Zjednoczone z prezydentem Donaldem Trumpem zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku. – My jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty – mówił Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przeciwko umowie występowały m.in. organizacje pozarządowe i związki zawodowe. W czasie debaty na forum PE, przed budynkiem trwały protesty, którzy wnosili okrzyki „Stop CETA”. To nie zmieniło decyzji europosłów, których większość opowiedziała się za ratyfikacją umowy.

 

To nie koniec procesu ratyfikacyjnego, bo umowa wymaga uzyskania zgody parlamentów krajów członkowskich UE. Mimo to, większość zapisów – dotyczących ceł – będzie stosowana tymczasowo już przed zakończeniem całego procesu.

 

W Polsce przeciwko umowie będą protestować działacze Kukiz’15 i Prawicy Rzeczypospolitej. Pikiety mają odbywać się aż do zakończenia całej procedury w Sejmie. – Przyjęcie CETA zagraża suwerenności Polski. Umowa ta przewiduje praktyczną rezygnację z kontroli państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Nadaje nawet tym korporacjom prawo do uczestniczenia w procesie ustawodawczym – łącznie z możliwością jego zastopowania – powiedział Marian Piłka, wiceprezes PR.

 

Z kolei Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 ocenił, że postanowieniom CETA będą podlegały amerykańskie firmy posiadające przedstawicielstwa w Kanadzie. To oznacza, że w praktyce umowa CETA zastąpi TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). To umowa o wolnym handlu między USA a UE, o której – jak mówił poseł – „w ostatnich miesiącach zrobiło się nieprzypadkowo cicho”. Przeciwnicy CETA podkreślili również, że umowa uderzy w polskie rolnictwo.

 

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram