19 grudnia 2014

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy chcieliby, by Parlament Europejski zajął się prześladowaniami religijnymi. Powołania przez nich grupa robocza zaprosiła przedstawicieli organizacji broniący praw chrześcijan w Afryce i w Azji. Posiedzeniu współprzewodniczyli europosłowie Peter van Dalen i Tomasz Poręba.

 

Posiedzenie Grupy Roboczej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) ds. Wolności Religijnej odbyło się 18 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Pierwszy z zaproszonych prelegentów – Michael Wharton, dyrektor organizacji „Open Doors” – stwierdził, że prawa religijne są dziś zagrożone w niemal 60 proc. państw. Budzi to poważny niepokój.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) podało w swym najnowszym raporcie, że przypadki naruszania swobód religijnych odnotowano w 116 spośród 196 analizowanych krajów. W 55 państwach (28 proc.) stwierdzono pogorszenie się możliwości swobodnego wyznawania wiary. Autorzy opracowania dostrzegli pewną poprawę sytuacji jedynie w 6 państwach, w Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Zimbabwe, na Kubie i w Tajwanie. W czterech państwach jest grupy poziom prześladowań na tle religijnym jest oceniany jako „wysoki” lub „średni”.

 

Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że w 14 krajach poważnym zagrożeniem jest islamski ekstremizm. Dotyczy to Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iraku, Iranu, Jemenu, Libii, Malediwów, Nigerii, Pakistanu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Somalii, Sudanu i Syrii. W 6 krajach źródłem problemów są tamtejsze reżimy wrogie religii. Taka sytuacja panuje w Azerbejdżanie, Birmie, Chinach, Erytrei, Korei Północnej i Uzbekistanie.

 

Na całym świecie zaobserwować można tendencję do marginalizowania wartości religijnych – podkreślał John Pontifex, analityk Kościoła w Potrzebie. Raport wskazuje, że wielu rządzących – polityków, ale także liderów religijnych – nie zamierza bronić wolności i religii.

 

Drugi zaproszony ekspert – ks. Ireneusz Wołoszczuk, prawnik i filozof prawa, sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu – wskazał na współczesne źródła prześladowania religijnych na świecie. Są nimi totalitarne reżimy polityczne, szariat, antyreligijna polityka międzynarodowych koncernów i karteli, a także polityczna poprawność.

 

W dyskusji dużo uwagi zwrócono na konieczność wprowadzania międzynarodowych regulacji prawnych mających zapobiegać prześladowaniu ze względu na religię. Drugą ważną kwestią było przestrzeganie klauzuli sumienia przez prawodawstwo europejskie i krajowe.

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram