21 marca 2016

Parlamentarzyści apelują o zmiany legislacyjne dotyczących ochrony tożsamości małżeństwa

Parlamentarny Zespół na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej jednogłośnie przyjął uchwałę dotyczącą potrzeby zmian legislacyjnych mających na celu ochronę tożsamości małżeństwa. Gośćmi posiedzenia byli eksperci Ordo Iuris, którzy prezentowali propozycje zmian prawnych, mających na celu wzmocnienie pozycji małżeństwa, macierzyństwa oraz rodziny, które zostały zawarte w Raporcie „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?”.


Uczestnicy spotkania dyskutowali nad problemami związanymi m.in. z niskim przyrostem naturalnym, polityką nastawioną na tworzenie instytucjonalnych i kolektywnych form opieki nad dziećmi oraz  systemami wspierania rodzin, a także zastanawiali się jakie zmiany prawne należy wprowadzić, by wzmocnić pozycję rodzicielstwa oraz małżeństwa. Eksperci Ordo Iuris podkreślili, że w kontekście niepokojącego orzecznictwa polskich sądów oraz międzynarodowych instytucji sądowniczych, ochrona małżeństwa i rodziny jest szczególnie istotna.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem posła Piotra Uścińskiego, jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie potrzeby zmian legislacyjnych mających na celu ochronę tożsamości małżeństwa, bezpośrednio wiążącą się z jedną z propozycji zawartych w Raporcie Ordo Iuris. Przypomniał jednocześnie o szczególnej społecznej roli małżeństwa, stanowiącego fundament podstawowej komórki społecznej, którą jest rodzina. Wezwał również do pełnego poszanowania konstytucyjnych gwarancji ochrony tożsamości małżeństwa zawartych w art. 18 ustawy zasadniczej i potwierdzonych w konsekwentnym orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.


„W związku z niepokojącym orzecznictwem polskich i międzynarodowych sądów, które może godzić w prawną tożsamość małżeństwa w naszym kraju, Zespół apeluje do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o pilne przystąpienie do prac nad przyjęciem przepisów, które zagwarantują spójną i jednolitą realizację dyrektyw wynikających z art. 18 Konstytucji w procesie stosowania prawa. Zespół zwraca w szczególności uwagę na potrzebę przyjęcia przepisów, które jasno wykluczą możliwość uznawania przez polskie sądy skutków prawnych związków jednopłciowych rejestrowanych w innych krajach oraz ograniczą możliwość przyznawania osobom pozostającym w konkubinatach, w tym relacjach jednopłciowych, praw i przywilejów przynależnych w polskim porządku prawnym małżeństwom”– czytamy w Uchwale Zespołu Parlamentarnego.

 

Podczas zebrania, przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris przedstawiali szczegółowo zagadnienia zawarte w raporcie „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?”, a następnie omówili bieżącą sytuację na gruncie krajowym jak i międzynarodowym, zmierzającą w niepokojący sposób do prób kwestionowania lub osłabienia prawnej tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W ramach swego wystąpienia, dr Tymoteusz Zych nawiązał do ostatniej uchwały Sądu Najwyższego ws. rozumienia pojęcia „wspólnego pożycia” oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.



Retransmisję z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej można zobaczyć na stronach sejmowych:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#B9FDC7C50DABDD17C1257F6B0042CAB9

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram