5 lutego 2024

„Parówki roślinne” to nie parówki! Wędliniarze apelują o ochronę nazw swoich produktów

(pixabay.com)

Producenci wędlin protestują przeciwko nazywaniu wędliną czegoś, co nie zawiera ani grama mięsa. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP wraz z 12 organizacjami wystosowało w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego.

Wędliniarze apelują w sprawie skutecznej „ochrony nazw mięsnych, które są wykorzystywane w oznaczaniu produktów alternatywnych pochodzenia roślinnego”. Ich zdaniem takie oznakowanie może wprowadzić konsumentów w błąd, co potwierdzają przedstawione badania.

Choć poprzedni rząd zajął się projektem rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, w dokumencie wymieniono tylko 4 nazwy, które mają podlegać ochronie. Zabrakło chociażby najbardziej popularnych parówek, burgerów, czy kabanosów.

Wesprzyj nas już teraz!

Autorzy pisma podkreślają, że w rzeczywistości na rynku roślinnych odpowiedników mięsa wykorzystywanych jest przynajmniej 40 określeń produktów, w tym np. salami, smalec, kotlet, pasztet, czy schab. Podkreślają także, że „tak ważny dokument powinien z jednej strony chronić wszystkie produkty mięsne, których nazwy są obecnie wykorzystywane przez producentów tzw. roślinnych zamienników, a z drugiej zabezpieczyć pozostałą terminologię mięsną, która w przyszłości może zostać użyta do nazywania produktów roślinnych i daje szansę na skuteczną i jednoznaczną ochronę określeń produktów mięsnych”.

Jako przykład rozwiązań systemowych wskazują prawodawstwo francuskie, gdzie jeśli jakiś specjał podający się z mięso zawiera zbyt dużo białek roślinnych, nie może udawać klasycznej mięsnej wędliny, czy kotleta. W przepisach wymieniono około 100 nazw.

Źródło: salon24.pl
PR

Restauracja wegańska zaczęła serwować mięso. Zostali zwyzywani od zdrajców i morderców

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram