10 września 2013

Partia Konserwatywna z Partią Postępu będą rządzić Norwegią?

(Erna Solberg, fot.Kjetil Ree (praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Jak wskazują sondaże, Norweska Partia Pracy może stracić władzę na rzecz konserwatystów i antyimigracyjnej Partii Postępu. Prawicowa opozycja w poniedziałkowych wyborach najpewniej zdobyła większość w jednoizbowym parlamencie.

Nowym premierem zostać może Erna Solberg, kierująca Norweską Partią Konserwatywną. Koalicję rządowa mogłaby obejmować konserwatystów, Partię Postępu, Norweską Partię Liberalną i Chrześcijańską Partię Ludową.

Oficjalnym dniem wyborów był poniedziałek, ale już w niedziele czynne były lokale wyborcze, w których głos tego dnia oddało 842 tysiące wyborców. W liczącej ponad 5-milionów mieszkańców Norwegii prawo głosu posiada 3,6 miliona osób.

Członkiem Partii Postępu był przez pewien czas Anders Brevik. Ugrupowanie to powstało w roku 1973 na fali ruchu sprzeciwiającego się zbyt dotkliwym podatkom i rozbuchanej administracji, w 2009 roku było drugą pod względem liczby mandatów siłą w parlamencie.

źródło: polskatimes.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie