We czwartek Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak Kamysz poinformowali o powołaniu formalnej koalicji wyborczej obu partii – Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obaj liderzy zapowiedzieli, że wspólnie chcą budować „trzecią drogę w polskiej polityce”. Życzenia powodzenia obu środowiskom przekazał Donald Tusk.
„Dwa ugrupowania demokratycznej opozycji zdecydowały, że to jest ten moment, w którym trzeba wkroczyć na wspólną drogę, zbudować to, o co prosiło nas tylu wyborców: trzecią drogę w polskiej polityce” – powiedział Szymon Hołownia, który potwierdził wspólny start wyborczy na listach z PSL. Lider tej partii – Władysław Kosiniak Kamysz stwierdził, że oba ugrupowania mają „plan dla lepszej Polski” i chcą „wygrać nadchodzące wybory”.
„Wspólna droga, na którą dzisiaj wchodzimy, to dla mnie wielka radość. To kompletnie nowa propozycja, która w jasny sposób mówi nie starej polityce. Wybieramy drogę wartości, wsparcia dla aktywistów i energii społecznej. Mówimy stanowcze nie agresji, nienawiści, hejtowi i dzieleniu Polaków. Umówiliśmy się, że razem zrobimy dobre rzeczy dla Polski” – zapowiedział Hołownia.
Wesprzyj nas już teraz!
Entuzjastycznie na temat współpracy z Polską 2050 wypowiadał się Władysław Kosiniak Kamysz. Jego zdaniem obie formacje mają szansę wygrać wybory. „To połączenie dwóch środowisk politycznych – młodego ruchu i bardzo doświadczonej formacji. Ugrupowań, które wyrastają z różnych korzeni, ale mają wspólne ideały i chcą razem iść razem nie po to, by budować swoją pozycję” – wskazał lider PSL.
Publicznego wsparcia dla decyzji o utworzeniu koalicji obu formacji udzielił Donald Tusk. „PSL+Polska 2050 – powodzenia! Teraz wszyscy naprzód. Łączy nas jeden cel: zwycięstwo” – napisał na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej.
Zawiązanie formalnej współpracy i tworzenie koalicji na wybory parlamentarne oznacza pewne trudności dla obu partii. Okazuje się bowiem, że w przypadku startu wyborczego jako koalicja, aby znaleźć się w Sejmie lista wyborcza musi w skali kraju uzyskać poparcie ponad 8 proc. głosujących. Inaczej jest w przypadku list rejestrowanych tradycyjnie. Wówczas próg wyborczy wynosi 5 proc.
Źródło: PAP, TVP Info, Twitter
WMa
„Ni pies, ni wydra życia publicznego”. Witold Gadowski o politycznej karierze Szymona Hołowni
Szymon „ja nie dam rady?” Hołownia zalegalizuje pigułkę „dzień po” dla nieletnich?
Szymon Hołownia – progresista, który rozprawi się z „fundamentalistami”?